Mesajı Okuyun
Old 12-04-2003, 10:58   #8
juris

Merhaba,

Hukuk dünyası hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, benim size ilk önerim, hukuk derneklerine üye olmanızdır. ELSA, ILSA ve okulunuzda hukuk kulübü varsa o derneğe üye olmanız faydalı olacaktır. Özellikle ELSA'yı ihmal etmeyin.

1. sınıfta okuyan öğrencilerin yazın staj yapmasını ben yararlı görmüyorum. Ancak 2. sınıftan itibaren hukuk bürolarında veya şirketlerin hukuk departmanlarında çalışabilirsiniz. siz Galatasaray Üniversitesinde okuduğunuza göre, uluslararası hukuk alanında çalışan bürolara gidebilirsiniz. Bu büroların listesini Internet'ten öğrenebilirsiniz. Ben lisansta okurken mahkemelere gidilmesine pek sıcak bakmıyorum. Bu sebeple araştırma yapmaya ve mütalaa hazırlamaya yönelik bir staj yapmanızı tavsiye ederim. Uluslararası şirketler bu açıdan çok faydalıdır. Yabancı diliniz sayesinde bol bol çeviri yapar ve yabancı kaynaklar okuyarak hukuk bilginizi geliştirebilirsiniz.

UNICEF, UNESCO gibi uluslararası örgütlerde çalışmak da faydalı olabilir. Örneğin şimdi mültecilerin korunması tartışılıyor. Bu konularda Türkiye'de o kadar az türkçe makale, kitap var ki! Yapacağınız çevirilerle hem Türkiye masasına yardımcı olacaksınız, hem de bilginizi arttıracaksınız.

Sadece hukukla ilgilenmek yerine pazarlama, halkla ilişkiler gibi departmanlarda çalışmanız da size faydalı olur. Hukukçu bakışı dışında, ileride beraber çalışacağınız farklı bölümlerden kimselerin düşünme yapısını öğrenebilirsiniz. Her halükarda hukuk bilginizi kullanmak zorunda kalacaksınız. Lisanstan sonra hayatınız boyunca hukuktan para kazanacağınıza göre, lisansta bu şekilde hareket etmek sizin için de hoş bir deneyim olur.

Size son önerim ise, makale yarışmalarına katılmanızdır. Fakülte'de her konuyu detaylı öğrenemezsiniz. Bu yarışmalar sayesinde bir konu hakkında araştırma yapmayı ve onu sunmayı öğrenebilir veya pratiğinizi geliştirebilirsiniz. İlgili yarışmaları düzenleyen Kurum'daki yöneticilerle ve jürideki hocalarla da tanışma ve çevrenizi genişletme imkanınız da olacaktır.

Daha onlarca öneri getirilebilir. Bunlar, benim ilk aklıma gelenler. Eminim başka hukukçu dostlarımız da size önerilerini sunacaktır. Bütün öğrenci arkadaşlarımızın ortak sorununa çözüm bulmak onları da mutlu edecektir

Size lisans eğitiminizde ve lisanstan sonraki hayatınızda başarılar dilerim.