Mesajı Okuyun
Old 12-03-2007, 13:17   #3
Hekimbaşı

Sn.muzafferdogan,

Bence ikisi de doğru. Ben de ikinciye rastladım. Ancak:

Akla karayı seçmek = iyiyle kötüyü veya doğruyla yanlışı ayırdetmek. Bu çok zor olduğundan, olağanın üzerinde çaba harcama hallerinin hepsinde benzetme amacıyla kullanılan bir deyim.

Aktan karayı seçmek = iyilerin arasından en az iyi olana rastgelmek, birçok seçenekten en uygunsuzu seçmek

olarak kullanılıyor izlenimini edindim. Bu belki de benim algılamamdan ibarettir; ikincisine yazılı olarak hiç rastlamadığım için, emin olamıyorum. Birinci yerine yanlışlıkla ikinciyi kullananlar olabilir.

TDK Ömer Asım Aksoy' un Deyimler Sözlüğü' nde şöyle diyor:

Akla karayı seçmek = bir işi başarıncaya değin, çok yorulmak, çok sıkıntı çekmek

İkinci ise yer almıyor. Ama ben de duydum, ne yapayım? Dediğiniz gibi düşünsem, bilgisizlik derdim; ama öyle algılamadım açıkçası, başka şey algıladım. Sn.Aksoy' un da herşeyi kayıt altına aldığını düşünmek biraz aşırı iyimserlik olur; belki o ve öncekiler rastlamamışlar düye düşünmemek elde değil. Aslında çözüm, ikinciyi kullananları toplayıp, 'ne demek istiyorsunuz' u soruşturmak. Ama maalesef böyle bir olanak yok artık. TDK nın işlerinden biri buydu işte.

Saygılarımla,