Mesajı Okuyun
Old 26-04-2008, 10:08   #61
Gemici

Sayın Av. Muzaffer ERDOĞAN,

haklısınız konunun başlığı kanunlar ve bu başlık kelime anlamı ile anlaşıldığı zaman sadece ve sadece kanunlar üzerinde tartışmak gerekir. Ben kendi hesabıma, başlığa rağmen konuyu belirli bir hukuk sistemi ve hukuk olarak algıladım ve diğer tartışmacıların büyük bir kısmının da aynı şekilde algıladığını düşünüyorum. Çünkü çıkarılan her kanun belirli bir hukuk sisteminin, ait olduğu hukuk sisteminin, bir ürünüdür.

Tartışma baştaki sorudan uzaklaşıp soyutlaştığı için, yeniden rayına oturtmaya çalışalım ve baştaki soruyu Anayasa'nın getirdiği hükümler çerçevesinde tartışalım isterseniz. İlk mesajda söz konusu olan bir kişinin hayatının, çoğunluğun hayatını kurtarmak amacı ile, feda edilmesi, Anayasa'nın alıntıladığım iki maddesi ışığında nasıl değerlendirilir?

Anayasa
V. Devletin temel amaç ve görevleri
MADDE 5. – Devletin temel amaç ve görevleri, Türk Milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddî ve manevî varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmaktır.

I. Kişinin dokunulmazlığı, maddî ve manevî varlığı
MADDE 17. – Herkes, yaşama, maddî ve manevî varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir.Tıbbî zorunluluklar ve kanunda yazılı haller dışında, kişinin vücut bütünlüğüne dokunulamaz; rızası olmadan bilimsel ve tıbbî deneylere tâbi tutulamaz.
Kimseye işkence ve eziyet yapılamaz; kimse insan haysiyetiyle bağdaşmayan bir cezaya veya muameleye tâbi tutulamaz.
(Değişik: 7.5.2004-5170/3 md.)Meşrû müdafaa hali, yakalama ve tutuklama kararlarının yerine getirilmesi, bir tutuklu veya hükümlünün kaçmasının önlenmesi, bir ayaklanma veya isyanın bastırılması, sıkıyönetim veya olağanüstü hallerde yetkili merciin verdiği emirlerin uygulanması sırasında silah kullanılmasına kanunun cevaz verdiği zorunlu durumlarda meydana gelen öldürme fiilleri, birinci fıkra hükmü dışındadır.

Saygılarımla