Mesajı Okuyun
Old 10-07-2015, 11:54   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Alıntı:
Eşim 2012 yılında banka kredisi ile bir konut aldı.
Şimdi ise bazı problemlerden dolayı boşanma noktasındayız.
2014 yılında evin üzerine aile konut şerhi koydurdum. Tartışma esnasında evi satacağını söyledi, satamıyacağını ve boşanırsakta evin yarısını alırım dedim. Tapu eşimin üzerine ancak kredi ödemelerini babası yapıyor, bildiğim kadarıyla bir kısmı resmi, bir kısmı elden ödeniyor.
Maaşı askeri ücretten gösteriliyor ancak elden ilave ücret aldığını biliyorum.
Bu durumda boşanma davası açsam, evde hak iddia edebilir miyim? yoksa babası ödemeleri ben yaptım diye bunu ispatlayıp buna engel olabilir mi?Ayrıca banka kredisi olduğu için evin taksidini ödeyemiyorum diye, bankadan evin satışını isteyebilir mi veya aile şerhini kaldırmak için müracaat edip evi satabilir mi? Yardımlarınız rica ediyorum. Teşekkürler,

Eşiniz evlilik içinde banka kredisi ile ev aldığında bu ev için kendi kazancından ödediği peşinat veya kredi borcu miktarı kadar katılma alacağınız oluşur.

Borç eşiniz dışında başka biri tarafından bağışlanan para ile ödenirse bu miktar katılma alacağının dışında kalır.

Aile konutu şerhi olan bir ev ,eşin rızası olmadan satılamaz.
Fakat aile konutu koruması eşin kendi işlemlerini sınırlar.Eğer kredi ödemesi yapılmaz ve banka alacağı tahsil için konutun satışını isterse burada aile konutu koruması yoktur.

Elbette evin maliki kredi ödeme sorununu olduğunu,borçları ödemek için konutu satma zarureti bulunduğunu fakat eşin buna haksız sebeple rıza göstermekten kaçındığını ileri sürerek aile konutu şerhinin haklı sebeple kaldırılmasını dava edebilir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.