Mesajı Okuyun
Old 17-10-2010, 11:54   #19
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Dr.DOGRAMACI
Anayasada herkes kanun önünde eşit olmasına rağmen tıp etik ve deontolojisinde kanunlarda yazılı olmayan örf-adet kuralı olarak sağlık personeli ve ailesine yönelik biraz daha artık nasıl denir bilemiyorum ama farklı davranılmaktadır. Bizim deontoloji tüzüğünde de farklı davranılabileceği ile ilgili -ekonomi tabanlı da olsa- bir madde de bulunmaktadır. Ama tabi ki bu farklılık hasta triyajına uymaksızın hareket etmek gerektiği manasına gelmiyor.

........

Bu nedenle ki hakim ve savcılara yönelik bu düzenleme de ne hakkaniyete ne anayasamıza uygundur ne de vicdana. Neden nasıl niye bu tarz bir ayrımcılık yapıldığının izahi da anlamsız geliyor.

Sn Doğramacı;

Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim.
Sağlık personeli yakınlarına yapılan pozitif ayrımcılık diye birşey olduğuna inanmıyorum. Ancak sizin de dediğiniz gibi etik açıdan hastalık durumlarında sağlıkçıların birbirlerine yakın davranmaları söz konusudur. İşlerini kolaylaştırırlar ve mesai dışında da gerekli yardımı yaparlar. Bence de olması gereken bir konudur.

Hakim ve savcıların öncelikleri konusunda ben de sizinle aynı fikirdeyim. Hatta belki de az sonra yazacaklarımdan dolayı olası tepkilere de şimdiden hazırım.

Sağlık çalışanı olarak gazi ve şehit yakınlarının da bu önceliğini anlamsız olarak değerlendiriyorum. Gazilerin kendisine elbette öncelik verilmesini uygun görüyorum ama yakınlarının bu durumdan faydalanmasını eşitlik ilkesine ne kadar uyuyor düşünmekten kendimi alamıyorum. Mantıklı bir açıklama olursa kabul edebilirim ancak, madem böyle bir ayrıcalık tanınacak, özürlü ailelerine de aynı ayrıcalık tanınması gerekmez mi?

12 yıldır polikliniklerde dahil olmak üzere birçok yerde çalışmama rağmen hiçbir sağlıkçının ben öncelikliyim diyerek rastgele herhangi bir yere daldığını görmedim.

İşin ilginç bir boyutu daha var. Bu genelgeyi dikkate alınarak, bu önceliği uygulamayan sağlık çalışanının hasta hakları merkezine şikayet edilmesi durumunda, herhangi bir uyarı ya da kınama cezası olduğunda döner sermaye gelirinin %30 u kesilmektedir.

Saygılarımla.