Mesajı Okuyun
Old 07-06-2009, 18:08   #169
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Saim Bey,

Linkteki mesajıma ve alıntınıza ekleme yaptım. Parantez içinde yazdıklarıma rağmen bu mesajınız hala geçerli ise; yanıt vereceğim.

Sayın Suat Ergin,

Bakıyorum siz de mesajlarınızı değiştirmeye başladınız.

Parantez içindeki değişikliğinizi şimdi okudum. Peki bunu buraya şimdi eklediniz diyelim, şu mesaj da size ait değil midir? :

Alıntı:
Pay ve paydaş çoğunluğuna sahip hissedarlar:

Bir taşınmazın pay ve paydaş çoğunluğuna sahip olan hissedarları da, kiralayan sıfatıyla sözleşme yapabilirler. Bu sözleşme diğer hissedarları da bağlamaktadır. Burada da” kiralayan mutlaka malik olmalı veya akdi ilişkiye dayanarak onu temsil etmeli” görüşü geçerli değildir. Kiralayan olan hissedarlar bırakın akdi ilişkiyi, tam tersine diğerleriyle genellikle husumet halindedir.

Bunu hala değiştirmemişsiniz.

Siz şunu iddia ediyordunuz: Malik olmak önemli değildir. Kiralayan olmak yeterlidir. Kiralayan yetkisiz de olsa kira akdi yapabilir ve bu durumda bile malik, mülkiyet hakkına dayanarak kiracıyı çıkaramaz!!!

Şimdi yukarıya alıntıladığım ilk mesajınızda (Parantezsiz olanında) "paydaşların rızası hilafına kiraya veremez" demiştiniz. Şimdi parantez açıp, ekleme yaparak " rıza göstermeyenlere (çoğunluğa) karşı geçersizdir" diyorsunuz.

Alıntı:
Yazan Suat Ergin Parantezli mesajı
Pay ve paydaş çoğunluğuna dayanmadan paydaşlardan birisi tarafından yapılan kira sözleşmesi(Sözleşmede taraf olmayan paydaşlar bakımından) hukuken geçerli değildir. Bu nedenle diğer paydaşın açtığı dava hakkında olumlu karar verilmelidir. Bu konuda birçok Yargıtay kararı bulunmaktadır. Diğer paydaşın muvafakatına ya da temsilci atanmasına da gerek yoktur.

Alıntı:
Yazan Suat Ergin parantezsiz mesajı
Alıntı:

Pay ve paydaş çoğunluğuna dayanmadan paydaşlardan birisi tarafından yapılan kira sözleşmesi hukuken geçerli değildir. Bu nedenle diğer paydaşın açtığı dava hakkında olumlu karar verilmelidir. Bu konuda birçok Yargıtay kararı bulunmaktadır. Diğer paydaşın muvafakatına ya da temsilci atanmasına da gerek yoktur.

Sayın Ergin,

Ben de başından beri diyorum ki, kiralayan; malik'in rızası hilafına kira akdi yaparsa, bu kira akdi kiralayanı bağlasa da rıza göstermeyen malikleri bağlamaz. Siz dönüp, dolaşıp 3 ay sonra benim sözüme geldiniz.

Hoş geldiniz üstadım.