Mesajı Okuyun
Old 07-04-2009, 22:55   #156
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Saim bey, önce çok kısaca görüşümü açıklayayım:

Kira sözleşmesini tanıdığını, artık kira sözleşmesinden kaynaklanan hakları kendisinin kullanacağını kiracıya ihtar etmeyen "kiralayan durumunda olmayan malik", kira sözleşmesinden kaynaklanan hiçbir hakkı kullanamaz. Bu bağlamda 6570 sayılı yasada kiralayana tanınmış tahliye taleplerinde de bulunamaz. Bence siz, malikin mülkiyet hakkından kaynaklanan hakları ile kira sözleşmesinin sağladığı hakları birbiri ile karıştırıyorsunuz. Malikin mülkiyet hakkından kaynaklanan hakları konu dışıdır. Kiralayan durumunda olmayan malik, kira sözleşmesinin sağladığı hakları ancak yukarıda sözettiğim ihtardan sonra kullanabilir.

Gelelim yazınızdaki sonuç kısmına. Şöyle demişsiniz:

Kiralayanın, malikin oğlu için ihtiyaç nedeniyle tahliye davası açabileceğinden sözediyorsunuz. Bu nasıl mümkün olabilir ki?

İlk bölümdeki ifadenizi anlayamadım. Ben böyle bir iddiada mı bulundum?

Ben şunu yazdım:

Alıntı:
Bu hükmün (6570 sy. K. Madde 1’in) mevhumu muhalifinden, kiralayan ile kiracı arasındaki hukuki münasebete yabancı olanların, bu arada faraza kiralayan olmayan malik’in de, kiracı ve/veya kiralayana karşı 6570 sayılı kanuna dayanarak işlem tesis edemeyeceği anlaşılmakta ise de; Yargıtay’ın bilinen içtihadı nedeniyle kiralayan-kiracı arasındaki münasebete yabancı olan malik’in de, kiralayan gibi tahliye davası açmasına izin verildiği bilinmektedir.

İkinci kısımdaki sorunuzun da bence yazdıklarımı dikkatli okumamanızdan kaynaklanmış olduğu açık. Benim yazdıklarımı bir bütün olarak ve özellikle altını çizdiğim yerleri de okursanız, daha doğru sonuç çıkarabilirsiniz.Şunu demişim:

Alıntı:
Yukarıdan beri arz etmeye çalıştığım düşüncemi ana soruya uyguladığımızda; Malik’in verdiği yetki temelinde kira akdi yapan yahut malikçe yapılan kira akdi sonradan tanınan hallerde, kiralayanın ihtiyaç nedeniyle tahliye davası açarken malik hesabına hareket ettiği kabul edilmelidir ve bu bağlamda malik olmayan kiralayan kendi oğlu için değil, ancak malikin oğlunun ihtiyacı varsa onun hesabına tahliye davası açabilmelidir.

Bence dikkatli bir şekilde ve geniş bir zamanda okursanız, benim yazdıklarım çok açık.