Mesajı Okuyun
Old 28-10-2020, 23:15   #2
Gemici

Alıntı:
Yazan BurcuSu
Merhaba.
Benim almanyada sinirsiz oturumum var ve su anda esimle bosanma asamasindayiz. Ben calisiyorum, esim devletten yardim aliyor ve calismiyor. 2 tane kizim var. sorularim sunlar
1- 2200 euro brut maasim var fakat ev kiramiz 1350 euro sicak kira. Gecimimi saglamam icin ev kirama yardim olur mu yoksa tasinmam mi istenilecektir.? Eger tasinmam gerekirse bana herhangi bir yardim olacakmi( ev bulmak veya tasinma masraflari gibi.? )
2- Cocuk parasi ve maasim ile birlikte elimde iyi bir gelir olacak fakat baska faydalanabilecegim haklar var mi.?
3- Oturum hakkimda herhangi bir degisiklik olur mu.?
Simdiden tesekkurler
Merhaba Sayın BurcuSu,
* sınırsız oturumdan Niederlassungserlaubnis'i kast ediyorsunuz zannedersem. Eğer belirttiğim gibi ise boşanmanın oturma müsaadesine herhangi bir etkisi olmaz.
* Eşim devletten yardım alıyor diye yazıyorsunuz. Eşinizle ve çocuklarla beraber oturuyorsanız verilen yardım sadece eşinize değil aileyedir. Eşinizin kazancı olmadığı için, sizin maaşınızda yeterli olmadığı için devlet size aile olarak yardımda bulunmaktadır. Bu yardım sadece eşinize değil aileyedir.
* devlet şimdiki durumda ailenizin geliri yeterli olmadığı için yardımda bulunmaktadır. Bu yardım hesaplanırken kira ve kişilerin geçimleri için gerekli olan meblağ göz önünde bulundurulur. Kiranın göz önünde bulundurulması için kiranın miktarı ve evin büyüklüğü göz önünde bulundurulur.
* Boşanma durumunda kira ve evin büyüklüğü oturduğunuz yerin (büyük şehir veya ufak bir yerleşim bölgesi) ortalama kirasına oranla hesaplı ise devlet kirayı öder. Kira ortalamanın üzerinde ise size uygun bir ev bulmanız için süre tanınır. 1350€ büyük şehirler için normal kiradır.
* boşanma durumunda vergi sınıfınız değişeceği için net maaşınız artacaktır.

Saygılarımla