Mesajı Okuyun
Old 21-01-2013, 18:10   #63
hukukcu

Alıntı:
Yazan hukukkuşu
Değerli meslektaşlarım bir konu hakkında görüşlerinizi merak ediyorum. Görünen o ki artık her avukatın vakıfbank hesabı olacak,zorunlu olmasa da kolaylık açısından gerekecek.Peki sizce devlet özellikle vergi daireleri ilgili hesaplarımızı ve icra takip işlemlerimizi izleyecek mi? haricen tahsilat durumunda ne olacak? Bu konularda usulsuzlük olduğu iddiasıyla yarın vergi daireleri hakkımızda işlem başlatmasın ya da direk hesabımıza icra takibi yapmasın?

Hukukkuşu, burda enteresan bir noktayı yakalamış. Bu konunun da tartışılması gerekir.

- Müvekkilden masrafı Vakıfbank hesabıma göndermesini istedim. Vakıfbank, kredi kartı veya kredi alacağını bu parayı çekerek mahsup ederse ne olacak?

- İcradan, Vakıfbank hesabıma müvekkilin parası yatırıldı diyelim. Malumunuz avukatların bir çoğunun vergi borcu var. Vergi dairesi, hesap bana ait diye müvekkil adına emanet olan bu paraya haciz koyarsa ne olacak?

- Avukatın 3. bir kişiye borcu olması durumunda, ihtiyati haciz yapılarak bu paraya haciz konulursa ne olacak?

- Ayrıca, Vakıfbank bu hesaplara yıllık hesap işletim ücreti ve komisyon/masraf işletecek mi?

Bu tür bir hesabın, emanet hesabı gibi bir statüsü olması gerekir diye düşünüyorum. Çünkü bu hesabı biz masraf ve müvekkil alacaklarının dağıtımı için kullanacağız..