Mesajı Okuyun
Old 23-05-2012, 08:14   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Eşimden şiddet görüyorum ancak boşanmayı istemiyorum. Eşimin bana açtığı davada boşanmayı istemediğimi belirttim. Hakim davayı kabul etti. Bizi boşadı. Kararı temyiz ettim. Şiddet görmeme rağmen boşanmak istememem hukuken kabul görmez mi? Haklarım azalır mı?

Sayın konuk,
Dava dosyanızı incelemeden kesin bir yargıya varmak ve sorunuza yanıt vermek mümkün değil. Bu konuda Medeni Kanun'daki kural şudur: "Davacının kusuru daha ağır ise, davalının açılan davaya itiraz hakkı vardır. Bununla beraber bu itiraz, hakkın kötüye kullanılması niteliğinde ise ve evlilik birliğinin devamında davalı ve çocuklar bakımından korunmaya değer bir yarar kalmamışsa boşanmaya karar verilebilir."
Ayrıca, hakim önündeki delillere göre karar verir. Davanızda, eşinizden şiddet gördüğünüzü kanıtlayamamış, bu hususta yeterli delil gösterememiş olabilirsiniz. Davayı bir avukattan doğrudan hukuki yardım alarak yürütmeniz yararınıza olurdu, bu hususta hata etmişsiniz. Şimdi temyiz aşamasında bir avukattan hukuki destek almanızı öneririm.