Mesajı Okuyun
Old 05-12-2006, 09:02   #7
Av.Abdulkadir Yıldız

Sayın Av.myıldız;
Anladığım kadarı ile senedi takibe siz koymuşsunuz ve yine yanlış anlamadıysam senette hiç imza yok. Eğer olayı doğru anladı isem, şu tavsiyelerde bulunabilirim:
1- Takipten feragat edebilir ve müvekkilinize durumu açıklayabilirsiniz.(Takibin haksız olduğunu anlatabilirsiniz)
2- Müvekkiliniz takipten vazgeçmeye yanaşmıyorsa, bence müvekkiliniz kötüniyetlidir. Böyle bir durumda ben olsam vekillikten çekilirdim.( Bu benim düşüncem, herkesin böyle davranmak zorunda olduğunu düşünüyor değilim.)
"AVUKATLIK KANUNU;
AVUKATLIĞIN AMACI:
Madde 2 - (Değişik fıkra: 02/05/2001 - 4667/2. md.) Avukatlığın amacı; hukuki münasebetlerin düzenlenmesini, her türlü hukuki mesele ve anlaşmazlıkların adalet ve hakkaniyete uygun olarak çözümlenmesini ve hukuk kurallarının tam olarak uygulanmasını her derecede yargı organları, hakemler, resmi ve özel kişi, kurul ve kurumlar nezdinde sağlamaktır.
Avukat bu amaçla hukuki bilgi ve tecrübelerini adalet hizmetine ve kişilerin yararlanmasına tahsis eder."
Zamanında itiraz etmediğinden dolayı borçluyu Mahkemelerde süründürmenin bir anlamı olmadığını düşünüyorum. Zira sonuçta borçlu yine haklı çıkacaktır.
Bu olayda büyük ihtimalle borçluya ödeme emri ile birlikte senet örneğinin gönderilmesi de unutulmuştur. Bu nedenle de borçlu zamanında itiraz edememiştir.
Eğer borçluyu tanısaydım kendisine; borçlu olmadığını değil de senedin imzasız olduğunu ispatlamasının yeterli olacağını söylerdim. Bu husus da zaten dosyadan anlaşılabilmektedir.
Bu arada borçlunun; imzasız senedi takibe koyan alcaklı vekilini(haksız bir talepte bulunduğu için) ve icra müdürünü(görevini ihmal nedeniyle) şikayet edip edemeyeceğini de tartışmaya açmak istiyorum.
Zor bir durum. Allah kolaylık versin.
Saygılar