Mesajı Okuyun
Old 01-12-2006, 18:08   #17
HollCroft

Şahsi kanaatime göre "Avukatlık Sınavı" yapılacak ise, bu sınava baroya kayıtlı olan tüm avukatlar girmelidir. Avukatlık mesleğini icra eden meslektaşlar, şu anda stajını yapan veya fakültede öğrenim gören meslektaşlar arasından kalitesiz, mesleki değerlere uymayan avukatlar çıkacağını söylüyorlar. Peki şu anda avukatlık mesleğini icra eden meslektaşlar arasında bu tipte avukatlar yok mu? Madem mesleki kalite savunuluyor, bunu yeni mezun meslektaşların ekmekleriyle oynamak yerine bütün avukatlar açısından savunmak yerinde olacaktır. Sonuçta yeni mezun da hukuk fakültesi okudu, avukatlık yapan da hukuk fakültesi okudu. Hatta ve hatta, hukuk bilgisinin yanında minimum 2 yabancı dil bilerek yeni mezun olan meslektaşlarımız bulunmakta. Ben arada bir fark görememekle birlikte, yabancı dilin büyük bir avantaj olduğu görüşündeyim.

Çözüm kesinlikle sınav değildir. Pek çok meslektaşımın da belirttiği gibi sorunun kökünden çözülmesi gereklidir. Fakülte sayısı azaltılabilir veya öğrenim süresi 5 seneye çıkarılabilir (ilk 4 sene teorik, son 1 sene pratik eğitim). Sınavı ekonomik kaygılar sebebiyle, "kalitesiz avukatlar çıkacak" kılıfı giydirerek savunan meslektaşlarımı büyük bir esefle kınıyorum.

Herkese iyi çalışmalar.