Mesajı Okuyun
Old 08-06-2007, 21:37   #12
Av.Suat Ergin

Yukarıya 13 ve 19 H.D.lerinin kararlarını aktardım. Başka kararlar da var. İki daire arasında görüş ayrılığı bulunmaktadır.

Ben 13. H.D. nin görüşünü savunuyorum. Mevzuatın ilgili maddesini de alıntıladım:

Alıntı:
Elektrik Tarifeleri Yönetmeliği’ nin 50. maddesi :

“Madde 50 : a- Abonenin kullanım yerine bırakılan veya posta ile gönderilen faturanın veya bildirimin,üzerinde yazılı son ödeme tarihine kadar ödenmesi esastır.Ancak,bu fatura bedeli son ödeme tarihine kadar ödenmediği taktirde,20(yirmi)gün(dahil) içinde aboneye, 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerine göre tebligat yapılır. Bu tebligattan sonra fatura bedeli 10 (on) gün içinde ödenmediği taktirde Abonenin elektriği kesilir. Teşekkül veya şirket tarafından fiilen elektriği kesilmeyen aboneden açma, kapama bedeli talep edilmez.

b- Bütün bunlara rağmen o güne kadar borcunu zamanında aksatmadan ödediği anlaşılan abonenin Ödeme İhbarnamesi’nin eline geçmemiş olabileceği düşünülerek ödenmemiş faturaları varsa elektriği kesilmemiş ise, eski borca ait ihbarname bir sonraki dönemde düzenlenen fatura ile birlikte aboneye bildirilmesi şarttır. Eski borç gecikme cezası dahil yeni faturada belirtilen son ödeme tarihinde ve yeni borç ile birlikte ödenir. Bu süre içinde fatura bedeli ödenmediği taktirde (a) fıkrası hükmü uygulanır.”

Saygılarımla