Mesajı Okuyun
Old 28-05-2007, 17:22   #9
medenikal

Yürürlükteki mevzuat;

Vatandaşların yararına ; onların genel güvenliğinin yararına kişisel bazda neden sınırlandırılmasın;

Değerlendirme yapılırken genel çoğunluğun çıkarları düşünülmeli; ülkemizde neyazık ki terör faaliyetleri artarak devam ediyor.Güvenlik güçleri yanında ;masum sivil halka yönelikte eylemler yapılmaktadır.

Bu eylemlerinde birden sona erdirilmesi mümkün değildir.Türk vatandaşları beklenmedik yerde beklenmedik zamanda bu eylemlere konu olabilirler.Bu anlamda güvenlik güçleri ihtiyaç varsa, bireysel hak ve özgürlükleri sınırlayabilecektir.

Ama bu sınırlama faaliyeti takdir hakkının ,ölçülülük ilkesinin dışında kullanılırsa bu sefer vatandaşlardan şikayetler gelecektir.

Bu anlamda getirilecek düzenlemeler ,ihtiyaça yönelik olmalı ve güvenlik güçlerinin objektif olarak kullanması durumuna özgülenmelidir.Bu hakları güvenlik güçleri gerektiğinde ;gerektiği ölçü de kullanmalı; vatandaşı rahatsız etmemelidir.

Bir yargı kurumu avukat kimliği taşıyan bir şahıs tarafından silahlı saldırıya uğradıktan sonra;arama ve kontroller konusunda benimde öznel değerlendirmelerim değişti.

Eskiden kimlik gösterme konusunda ,memurlarla arada tartışırdım.Göstermek istemezdim.Bunu gereksiz bulurdum.

Ama şimdi gösteriyoruz.Ve rahatsızlık duymadan; Çünkü bizim güvenliğimiz için böyle bir tedbir alınmıştır.Ne yazıkki acı bir eylem bana bu gerçeği gösterdi.