Mesajı Okuyun
Old 24-03-2012, 18:21   #16
Av.Ali GÖKBAYRAK

Varsayılan Konuya bir başka boyut ve başımdaki olaya ilişkin sorum:

İlhan Erden' in "Dava takip edilip gerekçeli karar yazıldıktan sonra vekil azledilmiş ve bu azil de haksız bir azil ise, vekil, hem müvekkilden alacağı vekalet üccretini, hem de A.A.Ü.T. uyarınca karşı yana yükletilen vekalet ücretini, kendi müvekkkilinden talep edebilir. Müvekkil, her iki ücretten de sorumludur." şeklindeki ve ilamın kesinleşmesini beklemeye gerek olmadığına dair görüşlerine aynen iştirak ediyorum. Karardan sonra müvekkilim beni de azletmişti, ben de önce müvekkil aleyhine her iki ücret için ilamsız takip yaptım, borçlu itiraz etti, açtığım itirazın iptali davasında her iki ücrete ve icra inkar tazminatına hükmedildi, dosya Yargıtay'dan da geçerek onandı ve paramı aldım.
Benim bir başka sorum var:
Müvekkilin alacağını tahsil için icra takibi yaptım, borçlu menfi tespit davası açtı, icra dosyasına yatacak paranın alacaklıya ödenmemesi yönünde tedbir aldı, icra dosyasına paranın tamamını ve mahkeme dosyasına teminatı yatırdı. Bu davayı uzun süre takip ettim. Borçlunun açtığı menfi tespit davası devam ederken müvekkil beni vekilliğinden azletti. Ben de müvekkil aleyhine her iki vekalet ücretini hem icra takibi hem de dava nedeniyle talep ederek açtığım itirazın iptali davası devam ederken, borçlunun açtığı menfi tespit davasının müvekkilim aleyhine sonuçlandığını öğrendim. Azlin haksız azil olduğu sabit. Benim açtığım itirazın iptali davasında bilirkişi; menfi tespit davasının müvekkilim aleyhine sonuçlandığı, müvekkilimin alacağının olmadığına karar verildiği gerekçesiyle, hem icra dosyası hem de menfi tespit davası dosyası için Av. K. 164/son gereği AAÜT.'ne göre hesaplanan vekalet ücretini isteyemeyeceğim yönünde bir rapor verdi. Sizce bilirkişinin görüşü doğru mu? Zira müvekkil beni vekilliğinden azletmemiş olsaydı, ben menfi tespit davasını takip edecek, büyük bir ihtimalle de müvekkilim lehine sonuçlandıracaktım. Haksız azil sebebiyle müvekkilim benim dava ile irtibatımı kopardı ve ben Av. K. 164/son gereği AAÜT.'ne göre hesaplanacak vekalet ücreti almaktan mahrum oldum. Dolayısıyla bu zararım "menfi zarar" olarak nitelendirilip, zararın haksız azilden doğduğu gerekçesiyle benim bu vekalet ücretini isteyebilmem gerekir diye düşünüyorum. Yani Av. K. 164/son gereği AAÜT.'ne göre hesaplanacak vekalet ücretine hak kazanılabilmesi için, davanın müvekkil (haksız azil eden) lehine sonuçlanması şartı var mıdır? Şimdiden teşekkürler...