Mesajı Okuyun
Old 20-12-2006, 20:35   #12
Av.Suat Ergin

Alıntı:
KANUN NO: 6570
GAYRİMENKUL KİRALARI HAKKINDA KANUN

MADDE 9 - Kira mukavelelerinde; bu Kanunun kira bedellerinin tâyinine mütaallik hususlar müstesna kiracı aleyhine değişiklik yapılamaz

MADDE 11 - Kiracı kira müddetinin bitmesinden en az on beş gün evvel mecuru tahliye edeceğini yazı ile bildirmediği takdire sözleşme aynı şartlarla bir yıl uzatılmış sayılır

Selamlar,

Sanırım atladığımız bir husus bulunmaktadır. Yukarıya alıntısını yaptığım 9 uncu maddeye göre, kira aylığı dışındaki hususlar bakımından; bu kanuna aykırı yapılan ve kiracı aleyhine sonuç doğrucak değişiklikler geçersizdir.

11 inci maddede de kiracıya 15 gün önceden bildirdiği takdirde kira aktini sona erdirebileceği hüküm altına alınmıştır.

Benim sunduğum Yargıtay kararlarından ilkinde bu husus doğrulanmaktadır. İkinci sunduğum ve Sayın Doğanel'in sunduğu yargıtay kararı ise, konuyu kiralayan tarafından ele almaktadır. Yani eğer kontrat bitiminden önce 1 aylık ihbar öneli öngörülmüşse ve buna rağmen kiralayan bu önele uymazsa, kontrat yenilenmektedir. Yani yine kiracı korunmaktadır. Ancak söz konusu 1 aylık süre kiracı için uyulması gerekli süre değildir.

Sayın Av.Ufuk'un sunmuş olduğu ilk kararın sorumuzla ilgisi yoktur. Ama ikinci karar olaya tam olarak uymaktadır.

Sayın seyitsönmez, 23 gün önceden ihbarda bulunulduğuna göre, bence endişe etmenize gerek yoktur. Yani 9 ve 11 inci maddeye göre ihbar süresinde yapılmıştır. Ben kendimi ikna ettim en azından...

Saygılarımla