Mesajı Okuyun
Old 14-12-2006, 18:12   #2
ebrus

Sahte vekaletnameye dayanılarak yapılan satış işlemleri batıl olduğu için hiç doğmamış sayılır ve vekaletnamenin sahteliği ispatlandığında satış iptal edilir. Aahte vekaletname ile gayrimenklulü satın alan başka bir 3. kişiye satışı yapmışsa 3. kişi kendisinin iyiniyetli olduğunu ispatlamak zorundadır. Eğer 3. kişi iyiniyetli olduğunu ispatlayamazsa kendisi adına olan tapu kaydı iptal edilir. Yargıtay bu tür davalarda dört kıstas arıyor. Sahte vekaletname ile satın aldıktan sonra 3. kişiye devreden kişi ile 3. kişi arasında bedelin ödendiğine dair bir banka dekontunun olup olmadığı, satımda gösterilen bedelin gerçek değer olup olmadığı, aralarında arkaşalık akrabalık türü bir ilişkinin olup olmadığı, satışlar arasındaki zaman aralığını kısalığı yani devri tarihlerinin olağandan kısa olup olmadığı ve alan kişinin ekonomik durumunun elverişli olup olmadığı. Eğer bunlar 3.b kişi aleyhineyse 3. kişinin iyiniyetli olmadığı kabuılş ediliyor. Ve yanlış hatırlamıyorsam temelinde sahte vekaletname yada sahte bir işlem olan satım ilişkilerinde zamanaşımı yoktur sayın meslektaşım.Yani davalı taraflar burada zamanaşımı oluşmuştur diye bir savunma getiremezler. Ancak müvekkilinizin imzaları taklit edilrek yapılan hisse devrine ilişkinde sanırım bir iptal davası açmanız uygun olacaktır. Anlattığınız şekilde olaya baktığımda sahtelik vakasını ispatlamanız durumunda başarı şansınız yüksek diyorum. Ve buna ilişkin çok Yargıtay kararları bulunmakta. Özellikle yazarını şu an hatırlayamıyorum ama Yargıtaydan emekli değerli bir hakim tarafından yazılmış olan 'Tapu iptalini gerektiren Hukuksal sebepler'
isimli kitabı alırsanız oldukça fazla yararlanacağınızı size ışık tutacak bir çok karar olduğunu göreceksiniz. Saygılarımla.