Mesajı Okuyun
Old 15-02-2012, 11:20   #439
onur86

arkadaşlar kolay gelsin benim de sorum şu olucak;

Müvekkilim 12 sene önce yapılmış olan binanın bir apartmanın bir dairesini bundan 5 6 ay önce satın almış ve oturmaya başlamıştır.. Akabinde dairede gözle görülen ciddi çatlaklar oluşmaya başlamış, evi zemin katta olan müvekkilimin dairesinin tabanı çökmeye başlamıştır.

Şimdi tazminat davası açacağım fakat burdaki sıkıntım şu;

yeni hmk dan önce olsaydı bu davayı önce tespit davası şeklinde açar ordan gelecek rapora ve ilama göre de akabinde tazminat davasını pilot dava olarak açardım.. Eda davasında verilecek bilirkişi raporu da tespit dekini kesin dikkate alacağı için dava mı ıslah eder işi sonlandırırdım.

Şimdi ise yeni hmk ya göre acaba önce tespit davası açınca ordan alınacak ilam, tazminat davasında kesin olarak kabul edilip pilot dava açmam engelleniyo mu yani ordan çıkacak karara kesinlik arz ediyor mu ? Ordan çıkacak rakama göre mi eda davasını açmalıyım ? ya da mesela 1000 liralık açamıyor muyum eda davası ile, tespit edilen bir rakam olmasına rağmen ?

Yoksa direkt tazminat davası açıp, orda da nasılsa bir tespit yapılacağından o yolda gidip daha sonra mı ıslah etmeliyim hiç tespit davası açmadan..

Bu yeni hmk mahvetti bizi )

Şimdiden teşekkürler..