Mesajı Okuyun
Old 07-10-2011, 13:36   #1
Özgür Kınay

Varsayılan Tebligat Kanunu (35 ve 21) Değişikliği Hakkında

Görülmekte olan bir ihalenin feshi davasında hakim der ki:
11.02.2011 tarihinde ipotek konusu taşınmazın tapusunda belirtilen adrese TK 35'e göre kıymet takdiri ve ödeme emri gönderilmiş. Fakat söz konusu tarihte TK değişikliği yürürlüğe girmiş olduğundan MERNİS adres araştırması ile TK 21'e göre tenliğ etmeniz gerekirdi. Bu şekilde yapılan tebligat geçersizdir.

Ben de dedim ki:
TK 21'de yapılan değişiklik TK 35'e göre tebligat yapma imkanını ortadan kaldırmaz. Daha önce bila dönen adrese değişiklikten sonra da TK 35'e göre tebliğ yapabilirim. Nitekim taahhüdü ihlal duruşmalarında pek çok mahkeme hâlen TK 35'e göre tebligat yapmaktadır.
Kaldı ki borçlunun her halükârda adres değişikliklerini ipotek alacaklısı olan bankaya bildirmesi gerekir. Bu yükümlülük yerine getirilmemiştir.

Bunun üzerine hakim yeniden araştırıp incelemek üzere yeni duruşma günü verdi ve ayrıca borçlunun tebliğ tarihindeki MERNİS adresini araştırmak üzere Nüfus Müdürlüğü'ne yazı yazdırdı (ara karar).

Şimdi duruşma gününden önce mahkemeye tezimi destekleyen bir dilekçe vermek istiyorum. Sizce içeriği ne olabilir? Nasıl olabilir?

(Belirtmekte fayda var ki: Şu şartlar altında hakimin tezini çürütemez isem davayı kabul ederek ihaleyi feshedecek. Tabi şansımıza 35'e göre tebliğ yapılan adres o zamanki MERNİS adresiyle aynı çıkarsa başka )

Teşekkürler.