Mesajı Okuyun
Old 27-02-2010, 16:46   #3
MAKMAN

Yeni Fikir yapı denetım sirketinın sorumluluğu

yapı denetım uygulama yönetmeliğininde MADDE 29 3) YAPI DENETİM KURULUŞUNUN ÜZERİNDE BULUNAN BÜTÜN İŞLER İÇİN YAPILAN SEVİYE TESPİT İŞLEMİ SIRASINDA, İLGİLİ İDARESİ TARAFINDAN RUHSATA VE EKLERİNE AYKIRILIKLAR BELİRLENMESİ HÂLİNDE, DENETİMSİZLİĞİN BAŞLADIĞI SEVİYE TESPİT EDİLEREK, BU SEVİYEDEN SONRAKİ YAPI DENETİM HİZMET BEDELİ ÖDENMEZ. BU DURUM, İDARESİNCE İLGİLİ BİLGİ VE BELGELER İLE BİRLİKTE YAPININ BULUNDUĞU İLİN BAYINDIRLIK VE İSKÂN MÜDÜRLÜĞÜNE BİLDİRİLİR hükmü yer almaktadır. bu hüküm dıkkate alındıgında insaata baslama asamasında istinat duvarı yapılmadan insaata baslanamaz yazıyor ıken yapı denetım her hangı bır müdahalede bulunmuyor daha sonra ınsaaat tamamlanıyor( çevre düzenı ve asansoru eksık kalarak) müteaahıt isee ben battım diyor ve ınsaatın lkalan kısmını daıre sahıplerı kendılerı yaptırmaya baslıyolar. bu arada yapı denetım bana olan borcunuz odenmeden iş bıtırım belgesını ımzalamam dıyor.
buradakı sorum baslangıçta istınat duvarı yapılmadan insaata baslanmasına karsı koymayan yapı denetim şirketi muteahhıtin batması ıle daıre sahıplerının yapmak zorunda kaldıgı istınat duvarı( bulundugu konum ıtıbarı ıle yukluce bır bedele mal oluyor) sebebıyle yukarıda kı yonetmelıge aykırı davranmıs kabul edılıp
baslangıctan ıtıbaren hıç bır ucrete hak kazanamaz denılebılırmı. gercege aykırı belge duzunlemesı sebebeıyle haklarında cezaı konusturma yapılması saglanabılır mı. bu konudakı görus ve önerılerınız için şimdiden tesekkur ederım.