Mesajı Okuyun
Old 21-08-2006, 17:06   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Mesaj Sahibi: Av.Levent

Alıntı:
dava dilekçesinde istemediği faiz taleplerini ıslah dilekçesi ile talep ediyor

Sayın Av.Levent,

Anladığım kadarıyla dava dilekçesinde faiz talebi bulunmamaktadır. Buna rağmen mahkeme, gerekçeli kararında hem asıl dava hem de ıslah edilen bölüm(Ek dava)bakımından faize hükmetmektedir. Siz eğer, dava dilekçesinde faiz talebinde bulunulmadığına göre ıslah dilekçesinde de faiz talep edilemez düşüncesindeyseniz, size katılmıyorum. Islah ile talep edilen; artık ayrı bir dava gibi değerlendirilecektir. İşveren dava öncesi temerrüde düşürülmüşse, temerrüd tarihinden; bu yoksa ıslah tarihinden itibaren faize hükmedilecektir. Ancak gerekçeli kararda (dava dilekçesinde istenilmemesine rağmen) asıl dava bakımından faiz yürütülmüşse bozma sebebidir.

Alıntı:
Zamanında tarafımızdan süre tutum dilekçesi ile birlikte aynı gün temyiz harç ve giderleri yatırılıyor

Süre tutum dilekçesi vermişsiniz. Muhtemelen de klasik ifadelerle kararın tümünü kastederek temyiz ettiniz.Bu nedenle ek temyiz dilekçesi de verebilirsiniz. Vermeseniz bile Yargıtay re'sen gözetecektir. Çünkü temyiz dilekçeniz "kısmi temyiz" dilekçesi değildir. Hiç gerekçeli temyiz dilekçesi vermeseydiniz süre tutum dilekçesi ile dosya Yargıtay'a gitseydi de (okunursa) dosya asıl davaya faiz yürütüldüğü için bozulurdu.

Alıntı:
Bunun üzerine ek bir temyiz dilekçesi yazarak veriyoruz. Sorunda bu ek temyiz dilekçesinin verilmesinden sonra başlıyor zira sayın hakim bu dilekçeyi kabul edip etmemek konusunda kararsız.

HUMK.nun 432/4. maddesi hükmüne göre hakimin temyiz dilekçesini red etme gerekçeleri tahdidi olarak sayılmıştır. Ya temyizin, yasal sürenin geçirilmesinden sonra yapılması(somut olayda sözkonusu değildir) veya temyizi kabil olmayan bir karara ilişkin bulunması hallerine münhasırdır. Dilekçenin temyiz hakkına sahip olup olmadığını inceleme yetkisi Yargıtay'a aittir. Kısaca ek temyiz dilekçesi hususunda hakimin takdir yetkisi yoktur.

Hakim menfi düşünmeye devam etti diyelim. Ne yapacaktır? Ek temyiz dilekçenizi red edecektir. Siz de bu red kararını temyiz ettiğinizde, dosya ve temyiz nedenleriniz yine Yargıtay incelemesine tabi olacaktır.

Saygılarımla