Mesajı Okuyun
Old 16-06-2010, 18:10   #41
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Hamza
Sayın Dikici;
taraflar arasında yazılı kira akdi yoksa, ödeme emrinde şifahi kira akdi dayanak gösterilemez mi?
yazılı kira akdi yoksa ozaman örnek 13 gönderilemez mi?
bu duruma göre madde işlemez hale gelir diye düşünüyorum.

Hamza Bey,

Elbette ki şifahi kira akdi geçerlidir ve şifahi kira akdi nedeniyle kira alacağı talep edilebilir. Keza belirttiğiniz İİK. hükmündeki açıkça ve ayrıca itiraz şartının sadece ödeme emrine ekli olan yazılı bir kira akdi varsa geçerli olacağı düşüncesindeyim.

Ben şunu söylüyorum:

Tüm ilamsız takiplerde olduğu gibi kira alacağı ile ilgili ilamsız takiplerde de yazılı bir belgeye dayanılıyorsa dayanılan belgenin veya kontratın ödeme emrine eklenmesi gerekir. Eklenen bir belge veya kontrat varsa bu durumda boçlu, ekli olan dayanak belgeye açıkça ve ayrıca itiraz etmezse bu belgelerin geçerliliğini kabul etmiş sayılır. (İİK.269/2) Bu hükme paralel olarak İİK.62/5 hükmünde de imzaya açıkça ve ayrıca itiraz edilmezse kabul edilmiş sayılmaktadır. Başka bir ifade ile İİK.269/2'de vurgulanan da İİK.62/5'deki gibi yazılı bir belgenin imzasına itiraz gibidir.

Alıntı:
Yazan İİK.269/2
Bu tebliğ üzerine borçlu, yedi gün içinde, itiraz sebeplerini 62 nci madde hükümleri dahilinde icra dairesine bildirmeye mecburdur. Borçlu itirazında, kira akdini ve varsa buna ait mukavelenamedeki imzasını açık ve kesin olarak reddetmezse, akdi kabul etmiş sayılır.

Alıntı:
Yazan İİK:62/5
Borçlu takibin müstenidi olan senet altındaki imzayı reddediyorsa, bunu itirazında ayrıca ve açıkça beyan etmelidir. Aksi takdirde icra takibi yönünden senetteki imzayı kabul etmiş sayılır.

Eklenen herhangi bir belge ya da kontrat yoksa, borçlu içeriği bilinmeyen ve ödeme emrine ekli de olmadığı için borçlu bakımından dosyada "bulunmayan" bir belge ya da kontrata açıkça ve ayrıca itiraz etmesi de gerekmez. Kimseden dosyada bulunmayan bir şeye itiraz etmesini beklemek haklı olamaz. (kanaatindeyim) Bu durumda borçlu tarafından, kira ilişkisine ayrıca ve açıkça itiraz edilmemiş olması, bu tür bir kira ilişkisinin olduğu ya da olmadığı anlamında değerlendirilemez.

HGK da yazılı kira sözleşmesi olmadığı hallerde kira kontratına ayrıca ve açıkça itiraz edilmemesinin, kira ilişkisinin kabul edildiği ya da ret edildiği anlamında değerlendirilemeyeceğini benimsemektedir. Ben de aynı fikirdeyim.

Baki Kuru, İcra Hukuku kitabında, yazılı akit - şifahi akit ayrımı yapmadan, kira akdine ayrıca ve açıkça itiraz edilmesi gerektiği görüşünde olduğunu belirtmiş. Ancak ben bu görüşe katılmıyorum.