Mesajı Okuyun
Old 29-11-2009, 23:28   #23
cesur_yürek

İnceleme

Alıntı:
Yazan av. mücevher özkan
Sayın cesur yürek, miktarı yüksek tutmak istemekle sebepsiz zenginleşme saiki yaratılmıyor mu?

Sayın av.mücevher özkan ,Öncelikle katkı için teşekkür ederim.

Miktarı yüksek tutmaktan kastım : Somut olayın ağırlığı,kusur yoğunluğu Manevi zararın yoğunluğu,ruhsal yaşamın bozulması vb.Bunun yanı sıra, müvekkilin olumlu- olumsuz sonuçlar yönünden aydınlatılması gibi kriterleri nazara alarak rakamı yüksek tutmak.

Gayet tabii ,her somut olayda rakamı yüksek tutmak gerek diye bir düşencem söz konusu değil.

Alıntı:

fakat yargıtayın manevi tazminat miktarı yönünde verdiği kararlar konusunda müvekkili bilgilendirmekte fayda vardır- bu nedenle manevi tazminat miktarını yüksek tutmak yerine uygulamada sık rastlanan ve kabule uygun gerçekçi rakamları talep etmek gerekir

Müvekkili bilgilendirme düşüncenize tabii ki katılıyorum.

Bunu dışındaki beyanlarınıza katılmıyorum.Belirtmek gerekir ki : İçtihatların oluşmasında bizim talep ve davalarımızın önemi yadsınamaz.Yargıtay kararlarının hukuk davalarındaki emsal görevi bilinen bir gerçek ;Fakat biz ,somut olayın özelliklerine göre yeni ve farklı taleplerde bulunacağız ki farklı içtihatlar oluşsun.Saygılarımla.