Mesajı Okuyun
Old 17-01-2011, 09:53   #8
Av. Ömer ÜNLÜ

Alıntı:
Yazan bertali
Sayın Ömer bey, Konunuzla ilgili olarak fiili uygulamayı araştırdınız mı ? Yakalattığınız araç üzerindeki sgk haczi ile ilgili olarak süre yönünden hangi Yargı içtihadına uyuluyor ? SGK dan veya icra dairelerinden bu konuda net bir bilgi alabildiniz mi ? Sizin aracılığınızla bu konunun çözümü nedir öğrenmek istiyoruz.

Sn. Bertali,

Haftalardır bu konuyu araştırıyorum. İcra müdürleri ve meslek büyüklerimizle yapmış olduğum görüşmelerde bir uzlaşma sağlamak mümkün olmadı. En son çare olarak bu konu ile ilgili kitap yazmış ve halen icra hukuk hakimliğini fiilen yapmakta olan bir yargı mensubuyla görüştüm.

Kendisi, yukarıda belirttiğim iki adet içtihada da kitabında aynen yer verdiğini; konu ile iligli Yargıtay'da da kesin bir görüşün olmadığını belirtti.

Daha sonra son derece açık bir şekilde "Kendisinin önüne bu tür bir uyuşmazlık gelirse nasıl bir karar vereceğini" sordum.

Cevabı da son derece açık oldu "Sıra Cetveline ilişkin kararları Yargıtay 19. Hukuk Dairesi inceler. Her ne kadar Ceza Genel Kurulu aksi yönde karar vermiş olsa da 19. HD. nin görüş değiştirdiği yönünde bir içtihadı yoktur. Kimse de kararının bozulmasını istemez. Biz 19. Hukuk Dairesi görüşü doğrultusunda karar veririz."

Netice olarak 3 aylık süre dahilinde satış istenmezse 6183'e göre konulmuş haczin düşmeyeceğini; ancak aynı kanunda yer alan ve amme alacağının tahsili için öngörülen 5 yılık genel zamanaşımı süresinin sonunda haczin kalkacağını belirtti.

Teşekkür ettim ve yanından ayrıldım. Ancak benim görüşüm yine değişmedi. Ortada bir Ceza Genel Kurulu kararı var ve bu daire kararıyla dahi olsa yok sayılamaz.

Somut olayda sıra cetveli hazırlandıktan sonra muhtemel uyuşmazlığı önce yerel yargıya ardından ekli Genel Kurul Kararı ile birlikte Yargıtay'a taşımayı düşünüyorum.

Araştırmalarım ve son gelinen durum bundan ibarettir.