Mesajı Okuyun
Old 09-09-2007, 00:13   #2
slide

Alıntı:
Yazan Mesut_kaya
Hukuk fakültesi öğrencisiyim ancak adalet meslek yüksekokulundan dikey geçişle geçtiğim için medeni hukuk, ceza hukuku, idare hukuku gibi dersleri gördüm. Ceza hukuk dersinde işlenemez suç diye bir bir konudan bahsetmişti hocamız. verdiği örneği aynen aktarıyorum: A kişisi B kişisini öldürmek için evine girer. B kişisinin sandalyede uyudğunu görür ve silahla ateş ederek B kişisini öldürür. Adli tıp ta kurşunlardan değil vurulmasından 1 gün önce kalp krizi geçirip öldüğü tespit edilir... hocamız burada işlenemez suç olduğunu söylemişti. Bu gerçekten de böylemidir. Yani katil olmayı. adam öldürmeyi göze almış bir insanı, şans eseri, yapmış olduğu fiilin suç olmamasından dolayı tekrar topluma salınabilir mi? hocamıza o zaman bu kişinin adam öldürmeye teşebbüsten dolayı yarglıanıp yargılanmaycağını sormuştum. O da olumsuz yanıt vermişti. işlenemez suçu örneklerle biraz açıklayabilir misiniz? teşekkür ederim
mağdur kalp krizi geçirerek ölmüştür..dolayısıyla suçun konusuz kalması sözkonusudur..adam öldürme suçundan sözedebilmemiz için yaşayan bir insan olması gerekir..çünkü adam öldürme suçunun hukuki konusu yaşam hakkıdır..ortada bi suç sözkonusu olmadığı için teşebbüs de sözkonusu olmaz..