Mesajı Okuyun
Old 19-02-2007, 13:12   #3
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Bu bir gün de olacak şey midir yoksa bir yatırım meselesi midir? Bu bir yatırım ise sonuçları nelerdir?

Sayın Yıldız,

Ne güzel bir konu.

Yukarıda alıntıladığım kısımda, soru gibi duran mesajınız aslında bir tespit olmalı. Sanat nedir, sanatçı kimdir tartışmasına şimdilik kaydıyla girmeyeceğim ama, bunun bir yatırım olduğu görüşünüze tümüyle katılıyorum. Yatırım yapılanın hamuru da önemli elbette.

Bizler ekseriyetle baskılanarak yetiştirilen bir kuşağın yetişkinleriyiz. Hevesleri, çeşitli nedenlerle rafa kaldırılan, spora, müziğe, bilumum eğilimlere, "hobidir, mezun olduktan sonra yapılır, önce okul" denilen, ilgi ve eğilimleri geliştirilmekten çok farkında olmaksızın törpülenen.

Belki de bu nedenle, günümüz anne babaları çocuklarının ellerinden tutarak isteklerini yerine getirmeye çabalamaktalar. Olanı karanlığa gömmek değil, belki de karanlıkta olanı keşfedip gün ışığına çıkarma gayreti var günümüzde. Bunun hiç bir zararı olmadığına inanıyorum. Bu yatırım, yalnız çocuğunuza yapılmış da olmuyor üstelik , bu çocukların yaşayacağı bir dünyayı oluşturacağı temel bilgisinden hareketle , daha güzel ve daha iyi bir dünya için yatırım oluyor aslında.

İmkanınız varsa, çocuğunuzda ışık görüyorsanız, salonunuzda bir piyano bulunması ve ders aldırmanız size de çocuğunuza da (çocuğunuz istekli ve gönüllüyse tabii) zarar getirmez. Ama tahmin edilemeyecek kadar çok yarar getirebilir. Boyunca duran gitara hevesliyse, yaşayacağı tek zarar gövdesine kıyasla biraz ağırlık taşıyacak olmasıdır. Dünya klasiklerinin çocuk serilerinin masasında durması bir zarar getirmez. Burada ilgiyi ihmal de etmeli, ilgisini çekecek yollar için gerekirse şansı zorlamalı da hatta. "Aşkımmm, baksana bana!" şarkısının cezbedici olmaması için odasında nitelikli müziklere ulaşabilme imkanı olmalı. Bilgisayarda bilgiye nasıl ulaşacağını öğrenmeli, yalnız bir oyun sitesi açılıp çocuk uyutulmamalı. Vs vs

Bunlar yatırımlar. Biraz ilgi ve biraz zaman ayırmakla mümkün olan. Kendi haline bıraktığınıza, elmas bile olsa ışıldayamayacak olanı gün yüzüne çıkarmak için. Yarınlarda herkes için.