Mesajı Okuyun
Old 19-03-2011, 21:18   #32
Av.muhittinköylüoğlu

daha önceki mesajımda belirttiğim hususa ilişkin gelişmeleri aktarrak paylaşmak istiyorum.
Şufa hakkını kullanarak bişzden haksız menfaat elde etmeye çalışan şufa hakkı kullanıcısı şufa davasını kazandı ve yaklaşık 130.000. TL lik gayrimankul hissesini 20.000. TL ye aldı. 20.000. TL nin ücreti vekalet ve muhakeme masraflarınıda ödemek zorunda kaldık. Sonuçta 20.000. TL aldık 4.000. TL ödedik net elimizde 16.000. kaldı.
Zarar bu aşamada 120.000.-16.000: 104.000. TL
Ben 104 TL kar etmiş görünen meslektaşımı defalarca uyardım. Ama gözü ciddi anlamda dönmüştü.İnanmayacaksınız ama gayrimenkul satış vaadi diye bir hak olmadığını bu hakka dayanarak dava açılamayacağını söylüyordu. Ve mahkemeye verdiği cevapta bu nitelikte idi.
Ama mahkeme benim taşınmaz satış vaadine dayalı tapu iptal ve tescil davamı kabul etti. Sonuçta ücreti vekalet ve mahkeme masrafı olarak benim lehime yaklaşık 13.000. TL ye hükmedildi. DAva yargıtayda onaylandı. Karar düzeltmeye gitti.
Ben 16.000 TL den sonra şimdi 13.000. tl DAHA ALACAĞIM SONUÇTA 29.000. TL gereksiz yere bir kişinin hırsı ve avukatının onu uyarmaması nedeniyle cebinden çıkmış olacak ben meslek hayatımın üstelik avukat olarak değil taraf olarak en bedava parasını kazanmış olacağım.
Üstelik asla dolandırıcılık kastım olmadan hakkım olmayan ve beni dolandırmaya çalışan bir insandan para alacağım. Bu tür şeylere alışıkta değilim. Ama şufa hakkı böyle terste tepebiliyor.
Avukatın müvbekkilinin para hırsına ortak olup üstüne yasayı bilmemesi gerçekten bu olayla da anladım çok kötü.