Mesajı Okuyun
Old 14-02-2002, 01:28   #1
uğur ayrancı

Varsayılan ceza hukuku Sınav Soruları

Ben selçuk ün. hukuk fakültesinde okuyorum.Ceza hukuku bütünleme sınavında çıkan sorular üzerinde birçok arkadaşla tartışıyoruz ama hâlâ mutabakata varamadık.Tecrübeli hukukçu arkadaşların soruların doğru cevaplarını vereceğini umuyorum ve şimdiden teşekkür ediyorum.İşte tartışmalı sorular:
OLAY 1:Banliyo treniyle işinden evine gitmekte olan bayan A'nın bulunduğu vagona giren üç kişiden B ve C,A'nın önünde bir perde oluşturur.D ise yüzüne sıktığı spreyin etkisiyle bayılan A'nın çantasını ve üzerindeki ziynet eşyalarını alarak,hareket halinde olan ve kapısı kapanmayan trenden atlamaya çalışır.Bu esnada olayı farkeden yolcu E,D'ye sırtından bir tekme vurur.Tekmenin etkisiyle aşağı düşen D'nin iki dişi ile dizi kırılır.
BİLGİLER:B,daha önce yurt dışında daha önce işlediği bir suçtan dolayı mahkum olmuş ve cezası infaz edilmiştir.Ayrıca Türkiye'de işlediği taksirli bir suç nedeniyle mahkum olmuş ve cezası infaz edilmiştir.
SORU1:
A)Fail ve mağdurları göstererek olayda işlenmiş olan her bir suçu tespit ediniz.
B)İşlenen suçlar açısından hukuka uygunluk sebeplerinden herhangi birinin gerçekleşip gerçekleşmediğini belirleyiniz.
C)Teşebbüs derecesinde kalmış suçları ve teşebbüs durumlarını tespit ediniz.
D)İştirak halinde işlenmiş olan suçlarda suç ortaklarının iştirak statülerini belirleyiniz.
E)Suçların içtimai hallerini belirleyiniz.
F)Verilen bilgiler ışığında ilgililerin kusurluluk durumu ile sair sorumluluklarını belirleyiniz.
OLAY 2:A,öldürmek amacıyla B'ye silahla ateş eder.B yaralanır.Hastaneye götürülmek üzere araca konan B aracın yolda kaza yapması sonucu ölmüştür.

SORU 2:Türk ceza kanunu sisteminde B'nin ölümünden A'yı sorumlu tutabilir miyiz?
SORU 3:A,B'yi öldürmek amacıyla değil de yaralamak amacıyla silahını ateşlemiş olsaydı;B'nin ölümünden sorumlu tutulabilir miydi?

--------------------------------------------------------------------------------
ugurayranci@hotmail.com

30-08-2000 17:37:06