Mesajı Okuyun
Old 31-03-2009, 17:30   #6
betull

Sayın miss lawyer, benzer uygulamalarla ben de karşılaştım. Uygulama gözlemlediğim kadarıyla yerel mahkemeler TCK madde 142'ye 4üncü bendin eklenmesiyle birlikte konut içinde veya araçtan hırsızlık hallerinde hem hırsızlığın nitelikli halinden hem de mala zarar verme ve/veya konut dokunulmazlığını ihlalden ceza veriyorlar. inceleyebildiğim kadarıyla Yargıtay'ın görüşü de bu yönde. Ortada birleşik suç olmasına rağmen TCK madde142/4 'e dayanarak aynı suç için iki kez ceza tesis ediliyor. burda ciddi bir hukuka aykırılık olduğu kanısındayım. pek çok dosyada bunu temyiz sebebi olarak dile getirdim ancak henüz dosyalar dönmediğinden sonuç hakkında bir bilgim yok. Pek de umutlu değilim açıkçası. Şu an devam eden bir davada savcılık mütalaasında müvekkilimin hem nitelikli hırsızlıktan hem mala zarar vermeden cezalandırılmasını talep etti. bununla ilgili araştırma yaparken Prof. Dr. Metin FEYZİOĞLU'nun TCK 142/4'ün anayasaya aykırılığına ilişkin bir yazısını gördüm. bu makaleye de dayanarak anayasaya aykırılık iddiasında bulunmayı düşünüyorum.Araştırdığım kadarıyla daha önce bu konuda bir anayasaya aykırılık iddiasında bulunulmamış sanırım. Benzer sorunlarla karşılaşan ve bu konuda bilgi sahibi olan meslektaşlarım fikirlerini paylaşırsa çok sevinirim.