Mesajı Okuyun
Old 27-04-2011, 19:40   #76
Av.Cengiz Aladağ

Yargılaması devam eden bir davanın özüne ilişkin bir düşünce beyan etmek istemiyorum.

Sayın Av. Hakan EREN konuyu açarken şöyle demiş:

Alıntı:
Yazan Av. Hakan EREN
Üstad Kavili'nin yargılandığı davaya ait duruşma tutanaklarını, sanık hakları, savunma makamının konumu, Avukatlık Meslek Kuralları ve CMK açılarından değerlendirmek ve istifade etmek adına sitede yayınlamanın faydalı olacağını düşünüyoruz.

Sanığın yerinin avukatlarının yanı olduğu, savunma yaparken ya da mahkemeye hitaben talepte bulunurken ayağa kalkmanın zorunlu olmadığına dair kuralların nasıl işletildiğine dair mükemmel bir örnek.

Bence de, iddianame ve devam eden yargılamanın sonucu önemli değildir. Duruşma tutanaklarından anlaşıldığı kadarı ile (zira sayın Av.Ömer Kavili'nin duruşma zabıtlarının tutulması ile ilgili haklı itirazları da var) ben burada, ulusal ve uluslararası mevzuata dayandırılmış, CMK'nun uygulanması ve yargılamanın taraflarının hakları açısından, alışılagelmiş hatalı ve yasal dayanağı olmayan uygulamaların sona erdirilerek, çağdaş ceza hukuku anlayışı çerçevesinde hareket edilmesi taleplerini görüyorum. Bu açıdan tutanaklar, görülmekte olan davadan bağımsız bir öneme sahip diye düşünüyorum.