Mesajı Okuyun
Old 26-01-2007, 11:53   #20
dresmeray

ben HIV pozitifliği gibi bir konuda hasta ile yakın teması olan kişilerin bilgilendirilmesinden yanayım. 26 yaşında bayan bir hastayı HIV + liği ile takip etmiştik. biz klinik tabloyu açıklamak için her türlü testi yaparken kendisi de tanısını bilmiyordu. durumu hızla kötüleşirken HIV pozitif olduğu saptandıktan sonra sıkıştırdığımız eşi itiraf etmişti. kendisinin pozitif olduğunu biliyormuş. ve bile bile evliliğini devam ettirmiş ve masum birinin ölümüne sebep olmuştu. üstelik çocukları da vardı. bildirimi zorunlu olan bu hastalığı biz sağlık müdürlüğüne bildirirken eşine test dahi yaptıramadık. kimseye de söyleyemedik. bu durumda sorumlu hekim ben olsaydım kesinlikle suç duyurusunda bulunurdum. bir ceza alır mıydı hukuki boyutunu bilenler yanıtlarsa sevinirim. fakat eğer o adamın test yaptırdığı laboratuvar doktoru eşini bilgilendirseydi bunlar belki de olmayacaktı. bu konuda ben çok hassasım daha bir çok vaka gördüm. bu sebeple toplum sağlığının birey sağlığından önemli olduğunu düşünüyorum. yalnız ilgili kişiye herkese değil ama kesinlikle bilgi verilmeli diyorum.