Mesajı Okuyun
Old 21-12-2006, 21:23   #1
av.emre

İnceleme patent ve faydalı model

herkese öncelikle kolay gelsin....

benim sorum patent ve faydalı model ile ilgili...

müvekkil yaklaşık 1.5 2 yıldır yurtdışından ithal ettiği bir ürünü türkiye piyasasında türkiyenin farklı illerinde ticari amaçla kullanmakta.

ancak sözkonusu ürünün başka bir şahsa ait faydalı model belgesiyle korunan bir ürün olduğu iddiasıyla şahıs tarafından 551 sayılı patent haklarının korunması hakkındaki kanun hükmünde kararnameye muhalefet etmek suçlamasıyla aynı kanun hükmünde kararnamenin 136.maddesi yollamasıyla 73\A-c maddesi gereğince cezalandırılması istemiyle müvekkil aleyhine dava açılıyor.

burada bizim açımızdan önemli olan ithal edilen ürünün Kısmen veya tamamen taklit suretiyle meydana getirildiğinin bilinmesi veya bilmesi gerektiği haldetecavüz yoluyla üretilen ürünleri satmak,dağıtmak veya bir başka şekilde ticaret alanına çıkarmak kriterinin tam olarak açılımının ne olduğu

Çünkü burada bizim ithal ettiğimiz ürünün taklit yoluyla kısmen veya tamamen üretildiğini bilmemiz veyahut bilmemiz gerektiğinin açıklaması maalesef açık değil.

Burada ürünü üreten yabancı firmanın sorumluluğu atlanarak , ithal eden ve üretim aşamasında hiçbir katkısı olmayan müvekkil firma dava ile karşı karşıya

Bu konu hakkında herhangi bir bilgisi olan meslektaşlarımdan yardımları bekliyorum

Şimdiden teşekkürler...