Mesajı Okuyun
Old 03-10-2007, 12:59   #2
Av.Suat Ergin

Sayın Konuk,

Devam eden bir davadan söz etmektesiniz. Anladığım kadarıyla, davayı avukat vasıtasıyla takip etmiyorsunuz. Bu nedenle sorularınıza yanıt vermeye çalışacağım.

Yasanın 166 ıncı maddesine göre, evlilik birliğinin temelinden sarsıldığını iddia eden eş, boşanma davası açabilir. Ancak davayı açan kendisinin kusursuz ya da davalının daha kusurlu olduğunu kanıtlamalıdır.Aksi halde dava red olur(Ancak bu itiraz hakkın kötüye kullanılması niteliğinde olmamalıdır).

Olay anlattığınız gibi ise, davanın kabulü zor görünmektedir. Özellikle jandarma tutanağını dosyaya ibraz edin veya nereden temin edilmesi gerekiyorsa onu bildirin. İkinci celseye gireceğinizi belirtmişsiniz. İlk celsede delil listesi sunmak için taraflara mehil verilmiş olabilir. Mahkeme, bazen kesin süre içinde delillerin sunulmasını isteyebilir. Dolayısıyla bu süreleri kaçırmamanız gerekmektedir.

Görüldüğü üzere, tahminlerle yanıt vermek zorunda kalabiliyoruz. Bu nedenle bir avukattan hukuki yardım talebinde bulunmanızı; avukat tutacak maddi gücünüz yoksa(Bu durumu belgeleyerek); bulunduğunuz ilin Baro-Adli Yardım Bürosu'na müracaat ederek hukuki yardım talebinde bulunmanızı tavsiye ediyoruz.

Saygılarımla