Mesajı Okuyun
Old 05-03-2013, 23:58   #32
Av. Özge Çavuş

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Vakıf üniversitesine dava açacağınız zaman husumeti YÖK'e mi yönlendireceksiniz bu durumda?

Gözetim ve denetim sorumluluğu altında olmak ayrı, bağlı olmak ayrı kavramlardır.

Saygılarımla..

Durumu gereksiz bir polemiğe çevirmeden şunu söyleyeceğim sadece; hukuk pratiği teoriye hizmet eder ve hukuk teorisi de, özellikle devletin vatandaşlarına karşı sorumlulukları açısından evrenseldir. Türkiye de, eğer kendisinin sosyal bir hukuk devleti olduğu iddiasında ise, evrensel hukukun değerlerini korumak ve uygulamak durumundadır. Eğer bunu devlet kendi rızası ile yapmıyor ise, bu durumda bu evrensel değerleri savunmak ve olaylara sadece bir kanun metninin içindeki kelimelere sıkışmadan, daha geniş ve büyük bir perspektiften bakma görevi avukatlarındır. Bu ülkede böyle ezberi bozan kararlar hep bu bahsettiğim avukatların çabalarıyla alınmıştır. Benim olaylara baktığım nokta burasıdır.

Gelelim sorularınıza:

1. Husumet hem YÖK'e hem de vakıf üniversitesine yönlendirilebilir,dava açarken tek bir hasım gösterme zorunluluğu yok biliyorsunuz.

2. İdare hukuku ve devletin sorumluluğu anlamında, devletin gözetim ve denetim sorumluluğun olması ile bir kurumun devlete bağlı olması aynı şeylerdir.

İyi çalışmalar dilerim.