Mesajı Okuyun
Old 02-12-2009, 13:15   #32
emrahcevik

merhaba,

ben de dün akşam başıma gelen bir olayı aktarıp yorumlarınızı dinlemek isterim.

havaalanında bir yolcumu beklerken yanıma üniformasız iki polis memuru gelerek kimlik kontrolü yaptıklarını söylediler ve kimliğimi istediler.

avukat kimliğimi verdim. polislerden biri elindeki cihazla gbt sorgulaması yaptı. sorgulamayı yapmadan önce ben avukatım, gbt sorgulaması yapmayın dedim. avukatlar için yasada tanınmış bir ayrıcalık yok onun için yapacağım dedi.

bunun üzerine, istanbul barosu avukat hakları merkeziyle görüştüm. Buradan avukat için gbt kontrolünün mümkün olmaması gerektiği, yoruma dayalı olarak izah edildi. benim de katıldığım yorumu kısaca aktarayım.

tck 6/1-d maddesi avukatı yargı görevi yapanlar arasında saymaktadır.
avukatlık kanunu m. 1 avukatın yargının kurucu unsurlarından olan bağımsız savunmayı temsil ettiğini söyler. yine avukatlık kanunu madde 58 hangi hallerde avukatın üzerinin aranabileceğini göstermektedir. burada kural aranamama olup istisnalar maddede belirtilmiştir.

buna göre; kuvvetler ayrılığı sisteminde yargının bağımsız olduğu kabul edilir. buradaki bağımsızlık yargıyı oluşturan tüm unsurların bağımsızlığı olarak anlaşılmalıdır. bağımsızlık aynı zamanda, yürütme ve yasamanın yargı üzerinde baskı oluşturamaması şeklinde de anlaşılmalıdır. avukatların da yargının esaslı unsuru olduğu gerek tck gerek avukatlık kanununda açıkça gösterilmiştir. yasa koyucu, hakimler ve savcılar kanunu (m.88) ile nasıl ki yargı bağımsızlığını temin düşüncesi ile hakim ve savcıların istisnalar dışında aranamayacağını vs. düzenlemişse benzer düzenlemeyi aynı düşüncelerle avukatlar için de yapmıştır. avukatlar için istisnai hallerin harici gbt sorgusu yapılması yürütmenin yargı üzerindeki baskısına kolaylıkla dönüşebilir. bu tür bir uygulama özgürlüklerin her zaman geniş yorumlanması gerektiği düşüncesine de aykırılık teşkil eder. hatta eğer gbt uygulamasının meşru olduğu savunulursa adliye girişi de dahil her attığımız adımda (şartları olsun olmasın) bu tür sorgulamaların yapılabileceğini kabul etmiş oluruz. bu da savunma için elbette bir geriye gidiştir.

bu yorumlardan sonra asıl konumuza gelirsek; baro kimliğini gösteren avukatın gbt sorgusunun yapılmasının genel bazı hükümler ve yorumlar dışında yasak olup olmadığıyla ilgili görüşlerinizi paylaşır mısınız?

olayın havaalanında geçmesi durumu değiştirir mi? polisler bana havaalanının özel bir statüsü olduğunu söylediler. polisler aynı zamanda pvsk 4/a'yı hatırlattılar ama ben şartların oluşmadığını, buna dayanamayacaklarını söyledim. (bu arada üslupla ilgili bir sorun yok. polislerin sicillerini aldım. şikayette bulunacağımı söyledim. buna rağmen oldukça naziklerdi ve hiçbir güçlük çıkarmadılar.)