Mesajı Okuyun
Old 06-11-2008, 20:15   #109
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Son yıllarda ben de sizin gibi, gerçek bir balıkkolik olup çıktım. Mesajınızı okuyunca, balık, bildiğimiz et kategorisinde sayılmaz ve hatta hatta vejeteryanlığa engel olmaz, diyecektim.Hani meşhur balık hafızası meselesi ve bir de acı duyma eşiklerinin diğer canlılara oranla inanılmaz yüksek olması, gibi nedenlerle.

Sonra şu balık hafızası meselesi kuyruklu bir yalan olabilir mi diye düşündüm. Neden derseniz, ben evde balık besliyorum, iki sevimli japon ve her nasıl oldu ise, taşındık taşınalı -onları arkadaş edinme tarihimize eş- yaşıyorlar Sabah evden çıkmadan ve akşam eve gelişlerde beslemek sorumluluğu hissettiğim ilk canlılar da kendileri oluyor. Adeta saatleri biliyorlar, yüksekçe bir vazo şeklindeki evlerinde, sair saatlerde derinlere de seyahat etmekte iken, her ne hikmetse o saatlerde ağızları suyun dışında, tepede bekliyor oluyorlar. Bir nevi pavlov durumu yani )) E hani hafızaları saliselerle ifade ediliyordu? En azından şartlanmayı anımsayacak kadar hafızalılar Neyse, konumuz bu değildi. Ama bence konuştuğumuz balıklar fanustakiler değil, sofra konukları olanlar; sizin de dediğiniz gibi tuzlu suda yaşamakta olanlar zaten

Ne küçükbaş ne büyükbaş hayvanların tüketimine ilgim var artık, ne de yok olsalar yokluklarına tahammülsüzlüğüm. Ama balıksız bir yaşam... Zor