Mesajı Okuyun
Old 13-05-2010, 12:16   #32
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Admin
Aslında benim bu tartışmada ilgimi çeken işin daha ziyade teknik kısmı yani yukarıda arz ettiğim üzere yeni TCK'da hakaret suçunun unsurlarının nasıl yorumlanacağı. Sorunun kendisi ve olaydaki "kadın" kelimesi bir yana işin teknik kısmının oldukça önemli olduğu görüşündeyim, zira yeni TCK'da hakaret suçunu Sayın Dikici'nin yorumladığı gibi dar yorumlar ve sadece "olgu isnadı" ve "sövme" olup olmadığına bakarsak pek çok kişinin AŞIRI tepki göstereceği pekçok ifadeyi TCK kapsamı dışında bırakmış oluruz.

Üzerinde düşündükçe çok daha yaratıcı örnekler bulunabilir ama çok basit bir örnek: "Annenizle cinsel ilişkiye girmeyi çok isterim" ifadesi hakaret suçunun unsurlarını içerir mi içermez mi? Eğer ifade "girdim" şeklinde olsaydı "olgu isnadı" olacaktı, sinkaf içeren bir kelime seçilseydi "sövme" olacaktı, bu cümlede her ikisi de yok. Bu cümleyi sarfeden bir kişi hakkında Savcılığa suç duyurusunda bulunduğunuzda, hakaret suçunun unsurları oluşmamıştır, olgu isnadı da sövgü de yoktur, sadece temenni içerir ve saygısızdır gerekçesiyle takipsizlik kararları verilmeye başlarsa, Türkiye'nin bu kararları kaldırabileceğini düşünmüyorum. Daha açık konuşmak gerekirse ülkede kan gövdeyi götürür!

Suçun maddi unsuru ve manevi unsurunu ayrı ayrı ele almak gerekir. Bir önceki mesajımda da belirtmeye çalıştığım gibi önce suçun kanuni tanıma uyup uymadığı ele alınmalıdır ki bu aşamada lafzi ifadeye önem verileceği kanaatimce açıktır. Niyet, manevi unsur noktasında önem arz eder. Kast var mı yok mu? O ayrı bir konudur diye düşünüyorum.

Sizin örneğiniz bence çok açık bir sövmedir. Lafzen bile niyet (kast) ortadadır.

Ben size daha çetrefilli bir örnek vereyim o halde. Vatandaşın birisi kendisine yabancı olan bir diğerine şöyle derse:

" Anana olan sevgimin mahsulüsün sen. Seni seviyorum, ananı daha çok seviyorum. Senin Ananı seveyim."

Buyrun!

Saygılarımla.