Mesajı Okuyun
Old 12-07-2012, 21:35   #4
praeses

Ne tuhaftır, cezaevlerinde bazı dönemler akımlar oluyor. Hep derim cezaevinde kalanların günü 24 saatse bizimki değil. Düşünüp dosya tartışmaktan, hepsi birden aynı çıkış yolunu düşünüyorlar. Şaşırdım, çünkü son dönemde birden çok tutuklu müvekkilimden aldığım soru bu. "Cezamın onanmasını isteyebilir miyiz?" Nedenini söyleyeyim(en azından benimkilerin nedeni bu): Yargıtay dosyaları şartlı tahliye zamanlarına göre sıraya aldığını söylüyor. Şartlı tahliyeye göre beklemektense denetimli serbestliğe ilişkin son yasadan yararlanalım istiyorlar. Hele ki infazdan "siz hükümlü değilsiniz sizin tahliyeniz bu kapsamda değil" cümlesini duydukça hükümlü olmak istiyorlar. Meslektaşım sorunuza gelince, ben temyiz etmiş bulunduğumuz dosyalarda onama talep etmiyorum, yazılı muvafakatla pek tabii olabilir ama ben yine de müvekkil aleyhine işlem yapmış olmak istemediğimden (hangisi daha aleyhe kestirmek güç olsa da) müvekkillerin bu başvuruyu ille de yapacaklarsa aslen yapmalarını öneriyorum. Siz zaten "davacının"(bunu katılan olarak algılıyorum)temyizinden söz etmişsiniz, eğer sanık/müdafii tarafından temyiz edilmemişse sizin kararın yasa ve usule uygunluğuna bir itirazınız yok demektir.