Mesajı Okuyun
Old 27-02-2010, 19:04   #1
Av.Mete

Varsayılan İnŞaat MÜteahİdİnİn SorumluluĞu

Değerli meslektaşlarım öncelikle mesleğe yani başlayan biri olarak hepinize saygı ve selamlarımı sunuyorum.. Ben bir davada işin içinden çıkamadım; burada sizinle paylaşmak istedm. Bir inşaat işçisinin inşaat halindeki binada asansör boşluğuna düşmesiyle ilgil bir olayda müteahidin kusuru ceza davası açısından nasıl sonuçlanır? Olayı şöyle özetleyim:
Bulunduğum ilde geçimini inşaat işçiliğiyle sağlayan bir vatandaşımız çalıştığı inşaatta asansör boşluklarına bariyer konulmadığı için düşmüş ve ölmüştür. 2 bilirkişiye giden davada raporlar da güvenlik önlemlerinin alınmadığını belirtmişse de karşı tarafın şahitleri tam tersini söylemiş; binada güvenlik önleminin alındığını vurgulamışlardır. Olayın olduğu gün de müteahid şehir dışındadır ve yerine işçi emeklisi babası bakmaktadır.
Ben son duruşmaya yetki ölen şahsın eşinin ve karısının vekili olarak girdim.
Son duruşmada müteahid kendini şehir dışında olduğunu delil göstererek savundu. Bir suçunun ya da ihmalinin olmadığını söyledi. bütün güvenlik önlemlerini aldığını belirtti. ancak ölen şahsın yakınları çok mağdur durumdalar. Dava da Asliye cezada görülüyor. Nasıl bir savunma yapmalıyım? Şimdiden teşekürler. Konuyla ilgili yargıtay kararları bulan meslektaşlarım myz68@hotmail.com adresine gönderirlerse minnettar kalırım. Allah a emanet olun.