Mesajı Okuyun
Old 27-01-2003, 01:37   #5
keremim

Soru HAKLISINIZ . ANCAK NEDEN TESLİM.?

Sayın savcım sizin yazınızı yeni okudum. Olayla ilgili bilgim de vardı .Ancak Gelişmelerin anlattığınız şekilde olduğunu bilmiyordum.
Yaptıklarınıza aynen katılıyorum. Yine fırsatınız olursa da aynısını yapmanızı beklerim.
Ancak üzüldüğüm konu hemen teslim bayrağını çekmiş olmanızdır. Ülkemizde bireysel mücadelelerin varlığını ve bunların bedellerinin de olduğunu biliyordunuz diye düşünüyorum.
Ülkemizde hukukun ve demokrasinin hamasi söylmemler bağlamında kaldığını herkez gibi sizinde bildiğinize eminim . Özelliklede yaşadıklarınızdan sonra. Fakat teslim bayrağını çekmeniz çok üzücü. Yaptığınız C.Savcısının CMUK 153. maddesinin amir hükmüne ve bakanlık tarafından tebliğ edilen genelgelerine de çok uygun. Ohalde siz görevinizi yaptınız ve yapmaya da devam etmelisiniz. Alkış veya destek beklemek ülkemiz realitesine uygun değil.
Bir an için sizin psikolok olduğunuzu düşünelim ve hastanızı iyileştirmek için gerekeni yaparken hastanın deli olduğunu ileri sürerek tedavisini yapmayacağınızı söyleyebilirmisiniz. yaptığınız görev de bu nunla örtüşeçek şekilde düşünülmelidir. Sizde C.Savcısı olarak binlerce konformist C.savcısı arasında yasal gereğini görev bilinci ile yaparak kamu adına iddianamenizi düzenlediniz. Bunu düzenlerken diğer C.Savcılarının da yapması gerekenin bu olduğunu (Nazım Hikmetin dediği gibi "ben yanmassam" dan başlayarak) ülkenin yaşayan hukukunun ne olduğunu, demokrasisinin nerelerde olduğunu ve vatandaşlarımızın da duyarlılığının nereye kadar olduğunu bilerek tanzim ettiğinizi sanıyorum .Şimdi kalkmış süt döküldükten sonra yukarıda açıkladığım eksiklikleri ileri sürerek bundan sonra teslim olduğunuzu ve birdahada yapmayacağınızı söylüyorsunuz. Bu yukarıdaki örnekle örtüşmüyormu. Yani evrensel erdemlerin yok olduğu ve hastalandığı ülkemizde bunları ileri sürerek teslim olmanız üzücü. birilerininde bedel ödeyerek erdemler konusunda kazanımların yolunu açması gerekmiyormu.
ben ahkam kesmiyorum. Bende C.Savcısıyım. Ülkemizde çalışana ne yapıldığını 18 yıldır yaptığım görev nedeniylede çok iyi kanıksamış durumdayım. Görev yaptığım iki yer hariç diğerlerinin tamamından sürüldüm. Yargıç iken sorun yoktu ancak C.Savcısı olarak görev yapmaya başladıktan sonra soruşturmalar ve sürgünler başladı.
Ben Mardin de görev yapıyorum. CMUK nun 153. maddesinin amir hükmüne uygun olarak duyumlar hakkında kamu davasının açılıp açılmaması konusunda araştırma yaptıktan sonra resen operasyonlar yaptım. Hemde emniyet ve Askerler içindeki bağzı kişilerin olumsuz tutumlarına rağmen yaptım. İl Bayındırlık müdürü ile alt kadrosu, Tarım il müdürü ile alt katrosu, 1000 öğrencinin yatılı okuduğu okuldaki birden fazla yolsuzluk ile ilgili olarak müdürü ve alt kadrosu,Esi Valisi, Eski Emniyet Müdürü VS gibi operasyonları resen yaptım somut belgeler ile yargının önüne koydum. Bunların büyük çoğunluğu tutuklandı. yetişemediğim durumlarda İlin valisine olayları ihbar ederek ( Devlet arazisinin ucuza peşkeş çekilmesi, ihalelerdeki yolsuzluklar gibi.) önce idari sonrada adli gereğinin yapılması için gece gündüz uğraştım.
tarafıma suikast girişimi olduğunda önceden bilgi alarak engelledim .Ancak araştırmalarımız sonucunda bu işinde altında şu anda açıklayamayacağım kamu görevlilerinin olduğunuda tespit ettim. Soförlüğümü yapan ve kendisine para teklif edilerek aracı istedikleri yerde durdurmasını istedikleri şahısın bu konuyu başkasına anlatması sonucu suikast gerçekleşmeden öğrenmiş oldum. Şoförlüğümü yapan infaz koruma memurudur. bu konuya ilişkin tespitimden kısa bir süre sonra kayboldu.
Banamı ne oldu 16 aydır açıktayım.Ancak korkmak, sindirilmek, ehlileştirilmek kısaca konformist olmaktan hala uzağım. Tam aksine görevime dönmem halinde eskisinden daha çok ve daha hızlı çalışacağım. Bunun aksini düşünen görevliler varsa görevden atarlar. Ben bu şekilde çalışırken ülkemizin ve vatandaşlarımızın haklarını korumakla görevli olmam ve bunun karşılığında da maaşımı ödüyor olmalarının dışında başka bir gerçek yoktur.kimsenin desteğini beklemiyordum ve görmedimde.Özellikle sinek gibi yaşayan meslektaşlarımızın çoğunluğunun tutum ve davranışlarının ayırdında olan birisi olarak tutum ve davranışlarına şaşırmıyorum. Tam aksine onların adına üzülüyorum.Yazılacak çok şey var ancak okumak isteyenlerinde yazının uzunluğundan etkilenerek okumayacaklarına emin olduğum için burada kesiyorum. size başarılar dileyerek kolay gelsin diyorum.sizden başka da bu meslekte duyarlı kişilerin olduğunu bilmenizi isterim. Saygılarımla. Mardin C.Savcısı
(Bir kısım kişilerin ülkenin muz cumhuriyetimi şeklindeki yaklaşımlarınıkomik bulduğumu ve ülke realitesi ile televole kültürünü karıştırdıklarını görünce şaşırmadığımı da belirtmek isterim.)