Mesajı Okuyun
Old 14-01-2003, 07:40   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Temel Hukuk Öğreniminde hocanın bizzat sınıfta öğrencileri ile temas kurmadan, öğrencilerini görmeden, onları tanımadan, öğrencilerin hocalarını görmediği bir ortamda telefon konferansı yoluyla dünyanın en eski ve temel öğretimlerinden hukuk eğitiminin bu yöntemle verilmesini bilgilerinize, taktirlerinize ve tartışmalarınıza sunuyorum.

Yukarıya alınan alıntı biraz ekstrem bir örnek gibi nitelenebilir ise de, esasında Türkiye'de hemen hemen tüm hukuk fakültelerinde yaşanan somut olayın, iletişimin ışığı ile dışa vurulmuş halidir.

İstanbul Hukuk Fakültesi 1989 mezunuyum. Anfi sisteminin geçerli olduğu, binlerce öğrenci arkadaşımın ders izleyebilmek -aslında değil not tutabilmek- için birbirini ezdiği ve buna dayalı olarak hiç kimsenin bir şey anlamadığı ve yine derse aktif katılamadığı bir öğretim yaşatmıştır bizlere, Hukuk fakültemiz..

Bizim yaşadığımız dönem ile şimdiki iletişim aracı telekonferans öğreniminin pek farkı olduğunu sanmıyorum.

Elbetteki savunmuyorum. Belirtmek istediğim, yok aslında birbirimizden farkımız...

Saygılarımla..