Mesajı Okuyun
Old 02-10-2007, 18:33   #2
halit pamuk

Merhaba

Dört izindenden bahsedebiliriz:

1. Yıllık İzin

2. Mazaret İzni

3. Hastalık İzni

4. Aylıksız izin.

Sorumuz Öğretim Elamını için sorulduğu için dayanağımızda Yüksek Öğretim Kanunu Olacaktır.

Yüksek Öğretim Kanunun 64. Maddesinde; "Öğretim elemanları yıllık izinlerini, normal olarak, öğrenime ara verilen zamanlarda kullanırlar. Bunların diğer izinleri ile Yükseköğretim üst kuruluşları personelinin ve yükseköğretim kurumları memurlarının izin işleri 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre yürütülür."

diyerek, Öğretim elamanın yıllık izin haricindeki izinlerinde Devlet Memurları Kanunun uygulanacağına hükmetmiştir.

Şimdi sorunuza gelirsek, eğer öğretim görevlisi hastalık izni alacaksa, Devlet Memurlar Kanunun 105. maddesi uygulanacaktır.

DMK..m.105 de, "Memurlara hastalıkları halinde, verilecek raporlarda gösterilecek lüzum üzerine, aylık ve özlük haklarına dokunulmaksızın aşağıdaki esaslara göre izin verilir"

diyerek, rapor doğrultusunda izin verilmesi zorunluluğuna hükmetmiştir. Bu konuda kanun ve yönetmelikler amire, takdir hakkı vermemiştir.

Ancak raporun geçerli olabilmesi için yetkili amirin raporu onaylaması gereklidir. Eğer usulüne uygun olmayan bir rapor söz konusu ise,amir raporu onaylamayabilir;ancak, bu durumda,disiplin işlemlerini başlatmak zorundadır.(İbrahim Pınar- Devlet Memurları Kanunu Şerhi.shf.1000 ve 1001)

Saygılarımla..