Mesajı Okuyun
Old 24-11-2011, 08:39   #14
Napoliten

Alıntı:
Yazan hakasya
saygıdeğer meslekdaşım beni anlayarak bu cevabı yazdığınız için size teşekkür ederim. özel üniversiteler maalesef mesleğimizin niteliğinin azalmasında ve niceliğinin artmasına sebep olan birinci unsurdurlar. Artık hukuk fakültesini kazanmak bir başarı olmaktan çıkmıştır annaler ve babalar çocuklarına artık " hiçbirşey olamazsan avukat olursun " nasihatını vermektedirler. Çevremde üniversite sınavını kazanamayan ne kadar tanıdığımın çocuğu varsa hepsi taban puanlarla özel üniversite hukuk fakültelerine kayıt yaptırdılar. Yazık yazık çok yazık böyle gidersek her iki kişiden biri avukat olacak.

Maalesef eğitim sistemimiz bir felaket; Özel üniversiteler ise öğrencileri müşteri olarak görüyorlar. Her meslek belli oranda zeka ve beceri ister her ne kadar karşı çıksam da YGS bu beceri ve zekayı az da olsa ölçmeye çalışır. Eğer siz bu sınavda belli bir seviyeye ulaşamıyorsanız düşünmeniz gerekir ben bu mesleği gerçekten hak ediyormuyum veya bu çalışma tempomla gerçekten başarılı olabilirmiyim. Bir tarafta 180 sorudan 160-170 inin yapan rakiplerim bir tarafta 180 sorudan 80-90 ını yapan ben.

Sadece hukuk için konuşmuyorum tüm meslekler için düşünün. İnsanarın kendi nefislerine söyledikleri yalanlar ve müthiş bir egoları var. Bu yüzden ben gerçekten hakediyormuyum bu eğitimi almayı sorusunu kendilerine soramıyorlar bu soruyu sorup dürüstçe cevapladıklarında aslında cevap hayır bu eğitimi almayı hakeden benden daha başarılı insanlar var ama benimde param var. Seçtiğiniz meslek nedir Hakim / Savcı veya Avukat olmak bu mesleğin asli görevi nedir adaletin herkese eşit bir şekilde dağıtılması. Siz daha 17-18 yaşında haksızlık yapmaya başlıyorsunuz. Büyük bi çelişki değil mi sizce.

Yabancı ülkelerde özel üniversitelerden mezun olmak evet bir ayrıcalık. Ama bizden bir farkları var. Orada bir öğrenci Hukuk eğitimi almak istediğinde Devlet Üniversitesinde veya Özel üniversite de eğitimini alabilir. Fark nerede, orada genelde ülkenin en iyi eğitimini özel üniversitler verir ve siz bu iyi eğitimi almak için para verirsiniz. Birinde iyi eğitim almak için para veriliyor diğerinde ise sadece eğitim almak için para veriliyor arada fark var.

Amacım polemik yaratmak değil. Herkesin eline bazı fırsatlar geçer ve bunlar değerlendilir üstelik eğitime harcanmış bir para bana göre kutsaldır. Ama param olmasaydı avukat mühendis diş hekimi olamazdım diyorsanız bir sıkıntı olduğu da aşikardır.