Mesajı Okuyun
Old 21-11-2011, 13:15   #7
Napoliten

Alıntı:
Yazan hakasya
avukatlık sınavı çok mantıklı başta istanbul ve ankara baroları olmak üzre her hafta çerez dağıtır gibi ruhsat dağıtılması çok saçma ayrıca özel üniversite hukuk fakülteleri acilen kapatılmalı

Avukatlık sınavı doğru değildir. Siz okulunuzu bitirip elinize diplomanızı aldığınızda kimse size bu mesleği yapamazsınız diyemez. Okul zaten bu diplomayı bana bu mesleği yapabilmem için veriyor. Diplomayı alarak zaten ehil kişi olduğunuzu ispat ediyorsunuz. Bunu yerine okullardaki eğitim kalitesi artırılmalıdır.

Benim bu konudaki düşünem ve önerim ise farklı. Malum hukuk çok geniş bu sebepten hukuk uzmanlık dallarına ayrılmalı. Bu uzmanlık dallarında konu ile ilgili çeşitli eğitimler alınmalı, bu eğitimleri ya üniversiteler yada baroların oluşturacağı yetkin kişiler vermelidir. Bu eğitim sonunda Uzmanlık diplaması verilmelidir. Bu şekilde hukukta uzmanlaşmaya gidilmelidir. Her avukat uzmanlık alanına girmeyen davalara bakamamalıdır. Bu uzmanlık eğitimini almada sınır olmamalı ve sürelerde makul olmalıdır. Hiç bir uzmanlığı olmayan avukat sınırlı davalara bakabilmelidir. Tamamen yanlış veya eksik düşünüyor olabilirim bu konuda iddialı değilim.

Netice olarak diploma verdiğiniz bir kişiye sınava gir yoksa mesleğini yapamazsın bana pek hakkaniyetli gelmiyor. Siz bu sınavı koyduktan sonra emin olun bazıları şöyle bir istekte bulunacaktır.4 yıllık eğitim alan herkes bu sınava girebilmeli sınavı geçenler stajdan sonra avukatlık yapabilmeli.