Mesajı Okuyun
Old 09-11-2018, 15:47   #1
slmkrptc

Mahçup dilekçe ret kararının 30 gün içinde yenilenmemesi ve yeni dava açılması sonrasında davanın süre aşımı yönünden reddedilmesi

İdari işlemin iptali için idari dava açılmış ve mahkeme iki kere dilekçede eksiklikler olması sebebi ile dilekçe ret kararı vermiş ve 30 gün içerisinde eksikliklerin giderilmesini belirtmiştir.

İkinci dilekçe ret kararında verilen 30 günlük sürede mahkemeye herhangi bir başvuruda bulunulmamıştır.

Ben de bu 30 günlük süre geçtikten sonra, yeni bir dava dilekçesi yazarak nöbetçi idare mahkemesi hitaplı ve harçlar ile masraflar ödenerek yeni bir idari dava açtım. Bu davada da genel süre olan 60 günlük sürenin, ilk açılan idari dava sebebiyle durduğu ve bu nedenle genel sürenin geçmediğini ileri sürdüm.

Nöbetçi idare mahkemesi hitaplı yazdığım dilekçe tekrar ilk davayı gören idare mahkemesine gitmiş ve mahkeme dilekçeyi inceleyerek ilk davada vermiş olduğu 30 günlük süre geçtiği ve bu sürede eksiklik giderilmediği için davanın süre aşımı yönünden reddine karar vermiştir.

Şimdi burada yeni bir dilekçe ile harç ve masrafları tekrar ödeyerek yeni mahkeme hitaplı açtığım dilekçe varken ilk mahkemenin bu kararı vermesi doğru mudur?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim...