Mesajı Okuyun
Old 24-11-2007, 13:14   #1
Alper Özboyacı

Karar tahliye taahhüdü

Öncelikle merhabalar sayın meslektaşlarım. Ben bir konu hakkında kafamı kurcalayan hususlarda sizlerin de görüşlerini almak istedim.Müvekkil 9 Eylül 2006 tarhinde bir kira sözleşmesi yapmış ve 14.6.2006 düzenleme günlü bir yazılı tahliye taahhüdü de var. Haliyle uygulamada sıkça yapıldığı üzere taahhüd edilen tahliye günü boş bırakılmış. Esas sorun ise bu şekil yazılı taahhüdün iki nüsha düzenlenmesi ve bir nüshanın da kiracıya verilmesi.
Kiraci, kira bedelini müvekkile elden ödüyor, ancak her ay iki-üç hafta aksatıyor. Müvekkil de burdan edindiği kira gelirini doğrudan kredi ödemelerine yatırıyor ve kira bedeli kendisine geç ulaştığı için haliyle bankaya faiz ödemek durumunda kalıyor. İşin özü, müvekkil 2008 eylülünde kiracıyı tahliye etmek istiyor; ancak benim şüphelerim var. Tahliye taahhüdü iki nüsha ve biz tahliye gününe 9 eylül 2008 yazsak bile kiracının elindeki nüshada tarih kısmı boş.Kaldı ki br an için tahliye tahhüdünün sıhhatini kabul etsek bile, Yargıtay yanlış hatırlamıyorsam genelde, ilamsız tahliye takiplerinde kiracının itirazı üzerine kiralayan tarafından açılan itirazın kaldırılması davlarında hep kiracı lehine hükümler tesis ediyor.
Bütün bu çıkmazlarda en akli selim yolu değerli görüşlerinizle bulmak ümidiyle...