Mesajı Okuyun
Old 22-08-2022, 11:23   #7
alagoz81

Düzgün olsun diye tekrar kanunu esas alıp yazayım dedim.
Şufa hakkı (önalım hakkı)sahibi paydaşlara gayrimenkulün alıcısı tarafından satış noter aracılığıyla bildirilmişse, satışın bildirilmesinden itibaren 3 ay içerisinde şufa davasının açılması gerekir.

Şufa hakkı sahibi paydaşlara satış noter vasıtasıyla bildirilmemişse her halde satış tarihinden itibaren 2 yıl içerisinde şufa davasının açılması gerekir.

Ama sizin sorununuz şu şekilde çözülebilir. İstediğiniz şekilde bir dilekçe hazırladım. Kendinize göre değişiklik yapabilirsiniz. İhtardan ve süreden sonra satış yaparken dikkat edeceğiniz husus şunlardır: Öncelikle hisse sahibi dışındaki kişiye satacağınız miktar ile ihtarnamede belirtilen miktar aynı olmalı. Ama olurda farklı miktar yazılacaksa bu miktar ihtarnamede belirtilen miktarın altı olmamalı. Bunun dışında para geçişi bankadan olmalı veya başka kanıtlayacağın bir şekilde olmalı aksi takdirde muvazaa iddiası ile karşılaşabilir veya düşük ödeme yapıldığı iddia edilebilir vs. İhtarnameye bakarsan ve bunları yaparsan önalım davası açılabilse de ihtarnamedeki kötüniyet TMK 2 seni kurtarabilir..Yardım edebildiysem sorun yok.

ADANA 4. NOTERLİK MAKAMININA

KEŞİDECİ :
VEKİLİ :
MUHATAPLAR : Mirasçıların isimleri yazılacak
Konu : Adana ili Seyhan İlçesi ….. mahallesi 102 Ada 19 Parsel nolu taşınmazımı ……. Miktara sizlere satma talebinde ve ihtarında bulunuyorum.
AÇIKLAMALAR:
Sayın muhataplar; Müvekkil şirket Adana ili Seyhan İlçesi ….. mahallesi 102 Ada 19 Parsel nolu taşınmazımı ……. Miktara sizlere satma talebinde bulunuyorum.
Kanun: Şufa hakkı (önalım hakkı)sahibi paydaşlara gayrimenkulün alıcısı tarafından satış noter aracılığıyla bildirilmişse, satışın bildirilmesinden itibaren 3 ay içerisinde şufa davasının açılması gerekir.Şufa hakkı sahibi paydaşlara satış noter vasıtasıyla bildirilmemişse her halde satış tarihinden itibaren 2 yıl içerisinde şufa davasının açılması gerekir. demektedir. Bu nedenle kanunen tarafınıza Adana ili Seyhan İlçesi ….. mahallesi 102 Ada 19 Parsel nolu taşınmazımı ……. Miktara sizlere satma talebinde bulunuyorum ve size kanuni süre olan 3 aylık süreyi veriyorum. Verilen süre içerisinde tarafıma dönüş yapılmaması halinde ve ilerde önalım hakkı davası açacağınız zaman “Bir hakkın, objektif iyi niyet kurallarına aykırı olarak kullanılması suretiyle başkasına bir zarar vermesi, hakkın kötüye kullanımını oluşturur. MK.m.2/1 hükmü herkesin haklarını toplumda geçerli doğruluk, dürüstlük ve iş ilişkilerinin gerektirdiği karşılıklı güven anlayışına uygun olarak kullanmasını emreder.” kuralını ve hissemi hisse sahibi olmayan 3. kişiye sattığım zaman bu kişiye karşı açacağınız davada da kötüniyetli olacağınızı da ayrıca ihtar ederim.

Sayın noter iş bu ihtarnamenin bir suretini muhataplara tebliğ ile tebliğ şerhli bir suretinin tarafımıza iadesini bilvekale arz ederim.
Keşideci Vekili