Mesajı Okuyun
Old 23-08-2007, 10:43   #5
erkanaga

Varsayılan Çözüm bulmak gerek çözüm

Soyadının bayanların hassas olduğu konulardan biri olması nedeniyle,konu kadının evlenirken kocasının soyadını almasına kaydı oysa biz mevcut kanunlara göre boşandıktan sonra kadın kocasının soyadını dava açarak mı yoksa dilekçe vererek mi alabilmeli? onu tartışıyorduk.
Neyse yeri gelmişken bu konudaki görüşlerimi söyleyeyim;Bu konuyu ilk olarak Medeni Hukuk Hocamız açtığında, olur mu öyle şey canım tabii ki evlenildiğinde kadın kocasının soyadını alacak diye düşünüyordum.Ayrıca böyle olmazsa doğacak çocukların soyadı ne olacak gibi aklıma binbir çeşit soru gelmişti.
Fakat daha sonra bu konuyu yeniden düşündüğümde kadınların haklı olduğunu anladım.Neden kadın kocasının soyadını alsın ki?diye düşündüm ve bu soruya verebileceğim en mantıklı cevap;ailenin ortak bir soyadı olması gerektiği ve bu soyadınında erkeğin soyadı olması gerektiğini düşünmemdi.Yine de yukardaki soruya (Neden kadın kocasının soyadını alsın ki) düzgün bir yanıt bulamamama rağmen,bu konudaki önyargı mı yıkmaya yetmedi ve şu anki düzenin devam etmesi gerektiğini düşünüordum ta ki doğu bölgelerinde kız çocuklarına verilen değer(daha doğrusu verilmeyen) aklıma gelene kadar.Bu kız çocuklarının değersiz olarak görülmesinin nedenlerinden birinin de bu soyadı konusu olduğunu düşünüyorum.Malum erkek çocuklar ailenin soyunu devam ettirir ya.İşte ön yargılarımın parçalandığı nokta burası oldu ve bundan sonra bu soyadı konusuna nasıl bir çözüm bulunabilir diye düşünüyorum.
Ve şöyle bir çözüm aklıma geldi;
Öncelikle evlenen çiftlere yeni biraile soyadı verilecek.Bu aile soyadı erkek ve kadının soyadlarının birleşiminden oluşacak.Örn;Kocanın soyadı beyaz,kadının soyadı gül, aile soyadı da beyaz gül olucak.Boşanma durumunda eşler eski soyadlarına geri dönecek.Yeni doğacak çocuklar ise aile soyadını alacak evlenecekleri zaman ise bu ikisoyadından birini seçecekler.
Evet,bu çözüm her ne kadar basit olarak görünse de,bu konuda çözüm üretmek adına iyi bir başlangıç olacağı düşencesindeyim.
Siz değerli hukukçuların benim çözümüm ve yeni çözümler için yorumlarınızı bekliyorum.
Unutmayın neden kadınlar erkeklerin soyadını alsın ki

Saygılarımla...