Mesajı Okuyun
Old 29-11-2017, 10:56   #6
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan İhtiyati haciz talep edilen oranda tamamlama harcı yatırrmak

Merhaba,

5 müvekkilin annesi ve babası vefat edince erkek kardeşleri beşinden de vekaletname alarak mirasa konu 5 kıymetli arsayı satmış ve fakat bir müvekkilin bir miktar hakkı dışında diğer haklarını/satış bedelinden alacağı olan parayı ve diğer 4 müvekkilin ise hiçbir hakkını vermemişti. Müvekkillere vekil olan kardeşleri vefat etti. Şu an mirasçılarına karşı dava açtım.

Davanın başında 20.000 TL lik belirsiz alacak davası açıp %15 teminat mukabilinde davaya konu 1 arsa ile ilgili olarak müvekkillerin vekilleri olan ölen erkek kardeşlerinin hesabındaki paraya ihtiyati tedbir koydurdum. Davalı yanların bu ihtiyati tedbir kararına karşı istinaf yoluna başvurmaları üzerine BAM, para alacakları için ihtiyati tedbir konulamayacağını, koşuları varsa ihtiyati haciz konulabileceğine karar verdi. Davaya konu rakam çok yüksekti. Müvekkillerin ilgili rakam üzerinden bir kalemde tamamlama harcı verme imkanları yoktu. En nihayetinde müvekkiller tamamlama harcı verdikçe 3 kez tamamlama harcı yatırarak neticede ilgili hesaptaki paranın tamamı için 3 ayrı ihtiyati haciz kararı aldım.

Bu durumda davamı ıslah etmiş olduğumu düşünmüyorum. Bugün davalı yanların dosyaya dilekçe ibraz ederek davamı birden fazla kez ıslah ettiğimi ve bunun usule aykırı olduğunu beyan etmiş olduklarını görüyorum. Oysa ben davaya konu sadece bir arsanın belli olan satış bedeli (tedbir konulan hesaba alıcı tarafından havale edilen miktar) için tamamlama harcı yatırdım. Yapılacak keşifler sonrasında davaya konu kalan 4 arsanın da takdir edilecek kıymetlerine göre de tamamlama harcı yatırmam gerekecek.

Kıymetli görüşlerinizi paylaşabilirseniz minnettar kalırım.

Saygılarımla

Av. Kamer Akgül