Mesajı Okuyun
Old 08-01-2008, 10:35   #4
fatoskayaismi

SAYIN KOCABAŞ VE SAYIN EYLÜL ,
Öncelikle ilginiz ve ayırdığınız zaman için her ikinizi de teşekkür ederim.

Cevaplarınız konusunda kafama takılan bir kaç içtihat var. Bu kararların yorumunuda da yardımcı olursanız sevinirim. Soz konusu karar 'ın özet kısmını aynen yazıyorum.

" Dava tapulu taşınmaza el atmanın önlenmesi talebine ilişkindir. Kadastro Kanununda belli koşulların gerçekleşmesi halinde tapu dışı satıma değir ve geçerlilik tanınmıştır. Zilyet, taşınmazı kayıt maliklerinden veya mirasçılarından tapu dışı yolla iktisap ettiğini, onların beyanı veya bir belgeyle veyahut tanık sözleriyle ispat ettiği ve ayrıca en az 10 yıl süreyle çekişmesiz, aralıksız, ve malik sıfatıyla zilyet olduğu takdirde taşınmaz zilyet adına tespit edilir. açıklanan koşulların tümü birlikte gerçekleşmişse tapu dışı satım geçerli hale gelir.Somut olayda, davalı yararına koşullar oluşup tapu dışı satım geçerli hale geldikten sonra davacı taşınmazı tapu yoluyla satın almıştır. somut olayın özellikleri dikkate alındığında davacının zilyetlik ve tapu dışı satım olgusunu bilmemesi mümkün değildir. Tapu ile yapılan satış geçerli hale gelen tapu dışı satımı bozamaz." Yargıtay hukuk Genel kurulunun 2001/1-1067 E. ve 2002/20 K. sayılı kararı.

Bu kararı yorumladığımızda, tapulu taşınmazın tapuda satımı bile, geçerli hale gelen tapu dışı satımın yanında geçersiz kalmıştır.

Bu konuda ki değerli yorumlarınızı yazarsanız sevinirim.

Saygılarımla...